Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

2021-piratistan-barva

Středová volební koalice Piráti a Starostové vznikla počátkem tohoto roku a spojuje dvě liberální formace tuzemské parlamentní politiky: Českou pirátskou stranu a hnutí Starostové a nezávislí.

Obě uskupení již mají parlamentní zkušenost. Piráti vznikli v roce 2009 v rámci širšího evropského proudu domáhajícího se digitální svobody a ve sněmovně poprvé usedli před čtyřmi lety, když získali 10,79 procenta hlasů. Původně regionální zlínské hnutí STAN se ve sněmovně etablovalo již na kandidátkách TOP 09 před jedenácti lety, když zasedlo i ve vládě, v posledních volbách kandidovali Starostové samostatně a získali 5,18 procenta hlasů. Obě strany byly v končícím volebním období shodně v opozici.

O podzimní voličské hlasy usilují se středovým, prozápadně orientovaným programem. Slibují lidskoprávní zahraniční politiku, ochranu klimatu, digitalizaci státní správy a boj s korupcí, reformu penzí se vznikem státního penzijního fondu nebo zjednodušení daňového systému. Do voleb koalici vede předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Po všem tom trápení s covidem-19 stát pořád nemá efektivní systém pro pružné zvládání pandemie. Vybudujme ho a skoncujme s plošnými omezeními.

Budoucnost bez zadlužování znamená zodpovědný a udržitelný přístup k veřejným financím, průhledné hospodaření, promyšlené investice i jednoduché a férové daně.

Zahraniční politika stojící na hodnotách. Buďme slyšet v Evropě, aktivní při rozhodování na půdě EU a nepodceňme přípravy na české Předsednictví.

Nechme rozhodování blíže lidem a dejme samosprávám volnost. Vraťme venkovu lesk a prosperitu. Naučíme úředníky dělat zakázky tak, jako kdyby nakupovali za své.

Každý máme mít rovná práva a spravedlnost musí měřit stejným metrem. Soudnictví má být důvěryhodné a rychlé. Boj s hospodářskou kriminalitou tvrdý a neúprosný.

Zhoršující se klima je potřeba řešit ihned. Naše krajina slábne a my s ní. Vraťme jí úrodnost a rozmanitost, pomozme jí zadržovat vodu, snižme erozi.

Zkraťme pacientům cestu k léčbě a doktorům šetřeme čas. Podpořme preventivní péči a dejme do rukou pacientů kontrolu nad jejich zdravotními daty.

Vraťme zemi hrdou a slušnou politickou kulturu. Otevřené vládnutí postavené na demokratických principech bez korupce a oligarchů se střetem zájmů.

Svobodná kultura patří k pilířům vyspělé společnosti. Dejme české kultuře zaslouženou finanční injekci a braňme svobodná a transparentní média veřejné služby.

Čtvrtá průmyslová revoluce je šancí, na které můžeme vydělat všichni. Chceme-li své mzdy přiblížit Západu, musíme modernizovat vlastní hospodářství.

Škola musí připravit na život ve 21. století a přitažlivou formou předávat znalosti, dovednosti a postoje potřebné pro osobnostní rozvoj a uplatnění v životě.

Pomáhejme účinně těm, kteří to skutečně potřebují. Zjednodušme systém sociální podpory a péče a vraťme lidem šanci na pracovní zapojení i důstojné bydlení.

Usilujme o společnost, ze které se nikdo nebude cítit vyloučený. Moderní stát bez bariér. Vzdělání, služby, práce i bydlení budou dostupné všem bez rozdílu.

Připravujeme se na budoucí výzvy. Dopravní síť plánujeme v logickém celku - efektivně, bez záseků. Díky sdílení dat udržíme nad projekty přehled a kontrolu.

Zodpovědný přístup k obraně i spojencům v NATO a EU a důsledná obrana v kyberprostoru. Bojištěm 21. století je internet a je nezbytné se na to připravit.


Nejčtenější články