Byla to noční můra, z Chartúmu je město duchů, popisují evakuovaní Britové situaci v Súdánu

Státy celého světa se snaží už několik dnů dostat své občany do bezpečí z válčícího Súdánu. Evakuovat se podařilo i stovkám Britů, kteří museli uprostřed ozbrojených střetů absolvovat nebezpečnou cestu přes řadu vojenských kontrolních stanovišť. Súdánskou metropoli popisují jako „město duchů“, kde probíhají přestřelky jako ve filmech s Jamesem Bondem. Byla to noční můra, řekli listu The Guardian. Při střetech mezi súdánskou armádou a milicemi už zemřelo přes pět set lidí, další tisíce utrpěly zranění.

Mezi lidmi, kteří ve středu odpoledne přistáli na letišti Stansted ve Velké Británii, byly i ženy a malé děti, včetně batolat v kočárcích. Muž, který dorazil prvním letem, popsal své zoufalství, když se snažil opustit Chartúm. Súdánskou metropoli nazval „městem duchů“.

„Je fantastické být zpět. Byla to noční můra. Nikdy předtím jsme nic podobného neviděli,“ prohlásil muž, který neuvedl své jméno. „Ocitl jsem se uprostřed konfliktu. Docházelo k bombardování, ostřelování. Ostřelovali i dům vedle nás. Bylo to jako ve filmu s Jamesem Bondem,“ dodal.

„Jsme velmi vděční britským vojákům a vojačkám, kteří riskovali životy, aby dorazili do Súdánu a pomohli nám dostat se pryč. Zůstalo tam uvázlých více lidí. Měli jsme velké štěstí, ale ne všichni měli takové štěstí jako my,“ doplnil další z evakuovaných.

„Říkal jsem dětem, že to je hra“

Britsko-súdánský otec tří dětí, který žil šestnáct let v Toxtethu u Liverpoolu, popsal, že ho po cestě na leteckou základnu zahlédli příslušníci polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF). „Zahlédli nás čtyřikrát, protože ale viděli, že mám děti, nechali nás jít,“ konstatoval Munzir Salman.

Sedmatřicetiletý muž, který má dvojí občanství, podnikl nebezpečnou cestu poté, co se jejich dům v Chartúmu ocitl uprostřed přestřelky. „Bylo to hrozné. Jsem svobodný otec tří dětí, tak jsem kvůli nim musel zůstat v klidu. Říkal jsem jim, že je to jako hra,“ vzpomíná na prožitou hrůzu.

Některým Britům se stalo, že se vydali na nebezpečnou cestu na leteckou základnu Vádí Sídná severně od Chartúmu a následně jim bylo řečeno, že záchranný let není pro ně. Například Babiker Mohamed, britský občan nyní pobývající ve městě Stoke-on-Trent, uvedl, že jeho žena Gayda a dva synové ve věku deset a šest let, cestovali do Vádí Sídná pět hodin. Na evakuační let se ale nedostali, prý kvůli tomu, že Mohamed nebyl s nimi.

Jeho rodina má sice platná víza pro vstup do Británie, nicméně jim bylo řečeno, že musí mít s sebou držitele britského pasu, aby mohli letět záchranným letem. Podle lékařky Nadiy Baasherové, která pracuje v Londýně, zůstalo v Súdánu uvězněno 75 jejích kolegů z britského státního zdravotnického systému.

I ona popsala, že panují zmatky kolem toho, kdo je oprávněný dostat se do záchranného letu. Mnozí lidé se ale vydali na leteckou základnu i s tím rizikem, že se do letadla nemusí dostat.

  • červeně vyznačené oblasti kontroluje súdánská armáda
  • zeleně vyznačené oblasti kontrolují milice RSF
Aktuální pozice armády a RSF k 27. dubnu 2023
Zdroj: ElijahPepe/Wikipedia

Evakuace v ohrožení

Británie zahájila rozsáhlou evakuaci svých občanů v úterý, a následovala tak další země, které ze Súdánu zachraňují své občany. Ve středu večer britské ministerstvo zahraničí informovalo, že evakuovalo 536 lidí. Více než dva tisíce Britů v Súdánu se zaregistrovalo u ministerstva zahraničí v rámci evakuačního plánu, ale v zemi mohou být tisíce dalších britských občanů, píše Sky News. Vláda původně odhadovala, že jich jsou čtyři tisíce.

Francie dosud evakuovala 936 lidí, kromě Francouzů také občany Británie, Spojených států, Kanady, Etiopie, Itálie a Švédska, oznámilo ve čtvrtek francouzské ministerstvo zahraničí. Německo dostalo do bezpečí sedm stovek lidí, včetně asi dvou set Němců. Mezi evakuovanými byli i tři čeští občané.

Podle informací Černínského paláce se další dva Češi nacházejí na jihu Súdánu v Nyale se skupinou tureckých občanů. V Súdánu by měl být ještě jeden další český občan.

Bezpečnostní situace v Nyale v Jižním Dárfúru je podle informací televize BBC špatná. Novinář a lidskoprávní aktivista Ahmad Gúdža stanici řekl, že ozbrojenci na místě terorizují civilisty, ničí majetek, zabíjejí a kradou. Jedná se podle něj o spojence RSF. „V této válce jsou dvě strany – RSF a súdánská armáda. Zároveň vedeme válku s milicemi, které rabují a kradou lidem majetek,“ dodal.

Boje mezi armádou a RSF propukly 15. dubna. Proměnily rezidenční čtvrti Chartúmu ve válečné zóny a dosud si vyžádaly životy více než pěti set lidí a více než čtyři tisíce zraněných. Na svobodu se v důsledku bojů ze všech chartúmských věznic dostalo okolo dvaceti tisíc vězňů, píše al-Džazíra.

Třídenní příměří, které bylo v částech severoafrické země porušováno, vyprší o půlnoci, podle Londýna není jasné, zda budou moci evakuace pokračovat i poté.

S blížícím se koncem 72hodinového klidu zbraní přibývá v Súdánu podle BBC leteckých útoků. Od středy se boje rozhořely také v Dárfúru. O prodloužení příměří usilují Spojené státy a Mezivládní úřad pro rozvoj (IGAD), který sdružuje země Afrického rohu. Súdánská armáda s návrhem IGAD souhlasila, polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) se ale dosud nevyjádřily, uvedla agentura Reuters. 

Do sousedního Čadu uprchlo před boji podle odhadu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) deset až dvacet tisíc lidí.

Súdánci prchají před boji do sousedního Čadu
Zdroj: Mahamet Ramdane/Reuters

Chaos v Súdánu trvá čtvrtým rokem

„Súdán byl do roku 2019 třicet let pod autokratickou vládou Umara Bašíra, která byla velmi dlouho definována příklonem k radikálnímu islamismu. Vedla boje jak v jižním Súdánu, Dárfúru, tak i na jiných místech. Až v roce 2019 vyvolala (špatná) ekonomická situace masivní protesty, které vedly ke svržení Bašíra,“ vysvětluje politický geograf Bohumil Doboš z Fakulty sociálních věd UK.

Armáda se tehdy zbavila Bašíra obviněného z válečných zločinů i genocidy ještě s pomocí RSF. Moc následně převzala dočasná vláda, v níž byli zastoupeni civilisté i vojáci.

Armáda měla předloni na podzim moc předat civilistům, místo toho však za podpory RSF provedla převrat. V poslední době se ale cesty šéfů armády a milic rozešly. V čele znesvářených skupin jsou bývalí spojenci – velitel armády generál Abdal Fattáh Burhán a šéf RSF Muhammad Hamdan Dagalo.

Od vyhlášení nezávislosti na Velké Británii v roce 1956 zažil třetí největší stát Afriky nejméně 15 převratů a většinu času mu vládla některá z vojenských junt. Ve dvou občanských válkách zahynuly skoro dva miliony lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Walze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit. Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 6 mminutami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 14 mminutami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 3 hhodinami
Načítání...