Si telefonoval se Zelenským, vyzval k jednání s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé od začátku plnohodnotné ruské invaze hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle Zelenského vedli státníci po telefonu dlouhý a smysluplný rozhovor. Čínský vůdce podle státních médií Zelenského vyzval k jednání s Moskvou, které je podle něj jediným východiskem z ruské agrese. Kyjev vyšle do Pekingu velvyslance a Čína bude mít na Ukrajině zvláštní diplomatickou misi, vyplynulo z hovoru obou státníků. Rusko po telefonátu kritizovalo Kyjev za údajnou neochotu jednat o míru. USA či Francie hovor přivítaly.

„Měl jsem s prezidentem Si Ťin-pchingem dlouhý a smysluplný telefonát. Věřím, že tento hovor, stejně jako jmenování ukrajinského velvyslance v Číně, bude silným impulsem pro rozvoj našich dvoustranných vztahů,“ napsal Zelenskyj na Twitteru. Novým velvyslancem v Pekingu jmenoval bývalého ministra pro strategická průmyslová odvětví Pavla Rjabikina.

Na socální síti Telegram Zelenskyj uvedl, že během hodinového hovoru se svým čínským protějškem věnovali zvláštní pozornost způsobům „možné spolupráce při nastolení spravedlivého a udržitelného míru pro Ukrajinu“. Nikdo si podle něj nepřeje mír více než Ukrajinci, kteří bojují za svou budoucnost a uplatňují právo na sebeobranu. „Mír nemůže existovat na úkor územních kompromisů. Územní celistvost Ukrajiny musí být obnovena v hranicích z roku 1991,“ napsal.

Čína nehodlá „nečinně přihlížet“

„Jediným proveditelným východiskem je vyjednávání,“ uvedla podle agentury AP čínská státní televize CCTV v příspěvku o telefonátu obou státníků.

Zopakovala také čínské stanovisko, že „v jaderné válce není vítězů“. „Všechny zúčastněné strany by měly při řešení jaderné otázky zachovat klid a zdrženlivost a skutečně hledět na budoucnost a osud svůj i celého lidstva a společně se snažit krizi zvládnout,“ uvedla CCTV. Rusko v uplynulých měsících opakovaně hrozilo použitím jaderných zbraní, pokud bude ohrožena jeho existence.

Čína se zaměří na podporu mírových rozhovorů a bude usilovat o uzavření příměří, řekl Si podle čínských médií Zelenskému. Peking podle vyjádření čínského prezidenta nebude „nečinně přihlížet, přilévat olej do ohně, ani (z konfliktu) těžit“.

Vedoucí představitel čínského ministerstva zahraničí Jü Ťün podle Reuters uvedl, že Čína vyšle na Ukrajinu a do dalších zemí zvláštní delegaci, která bude usilovat o „politické řešení ukrajinské krize“, jak nazval ruskou agresi. Řekl také, že hovor Siho se Zelenským dokazuje „objektivní a nestranný postoj“ Číny k mezinárodním otázkám, Ukrajinu označil za „strategického partnera“ Číny.

Peking přišel s „mírovým plánem“ a posiluje spolupráci s Moskvou

Čína v únoru zveřejnila svůj dvanáctibodový plán na ukončení ruské války na Ukrajině, který vyzývá ke komplexnímu příměří. Přihlašuje se také k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“, ale i zrušení protiruských sankcí.

Zelenskyj dříve uvedl, že Kyjev by měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, byť zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí. Kyjev souhlas s klidem zbraní podmiňuje stažením ruských vojsk na hranice z roku 1991, což Moskva označuje za vyloučené.

Peking loni neuznal Moskvou ohlášenou anexi čtyř okupovaných oblastí na jihu a východě Ukrajiny a stejně tak zabrání poloostrova Krym Ruskem v roce 2014. Plnohodnotnou ruskou invazi však Čína neodsoudila a v posledních měsících zintenzivnila spolupráci s Moskvou.

Moskva na telefonát reagovala kritikou Kyjeva

Ruská diplomacie v reakci na telefonát Ukrajinu obvinila, že spolu se svými západními spojenci „podrývá mírovou iniciativu“ tím, že odmítá jakékoliv rozumné pokusy o politické a diplomatické urovnání krize. „Bereme na vědomí připravenost čínské strany usilovat o zahájení vyjednávání,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na adresu Pekingu.

Washington rozhovor prezidentů Číny a Ukrajiny přivítal, mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby však zároveň vyjádřil opatrnost. „Jestli to povede k nějakému smysluplnému mírovému hnutí, plánu nebo návrhu, teď myslím prostě nevíme,“ uvedl Kirby podle Reuters.

Hovor mezi státníky přivítala rovněž Paříž. Podle Elysejského paláce francouzský prezident Emmanuel Macron během své dřívější návštěvy Pekingu naléhal na Si Ťin-pchinga, aby hovor uspořádal. Telefonát přivítala podle agentury AFP, která se odvolává na nejmenovaného představitele, také Evropská unie.

Nynější telefonát je prvním známým veřejně ohlášeným jednáním Zelenského a Sia od loňského 24. února, kdy Rusko spustilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Si na začátku tohoto měsíce prohlásil, že je ochoten hovořit se Zelenským, který ho předtím opakovaně žádal o jednání a pozval na návštěvu Ukrajiny. V březnu Si navštívil v Moskvě ruského vůdce Vladimira Putina. Telefonát přichází v době, kdy se Ukrajina připravuje na protiofenzivu.