Vědci zaznamenali zásadní pokrok v léčbě Alzheimerovy choroby, nyní řeší vedlejší účinky léku

Zatím poslední stadium výzkumu nového léku na Alzheimerovu chorobu označují vědci za přelomové. Oznámili to po dokončení klinických testů léku lecanemab japonské firmy Eisai a americké společnosti Biogen. Přípravek podle studie zpomaluje o sedmadvacet procent úbytek kognitivních funkcí u pacientů s neurodegenerativním onemocněním, pokud je podán v rané fázi nemoci.

Podle vědců, kteří se na laboratorním výzkumu podíleli, představuje lék důležitý průlom v léčbě nemoci po dlouhém období neúspěšných pokusů. Podle profesorky Tary Spires-Jonesové z univerzity z Edinburghu sice u skupin lidí, kteří lék dostali, nemoc dál postupovala, pacienti ale tak rychle neztráceli své kognitivní schopnosti.  

„Jedná se o první lék, který poskytuje skutečnou možnost léčby pro lidi s Alzheimerovou chorobou,“ řekl Bart De Strooper, ředitel britského Institutu pro výzkum demence. „Ačkoli se zdá, že klinické přínosy jsou poněkud omezené, lze očekávat, že budou zřetelnější, pokud bude lék podáván po delší dobu,“ dodal De Strooper. 

Klinická studie trvala osmnáct měsíců a výzkumníci při ní analyzovali téměř 1800 pacientů, přičemž kontrolní skupina dostávala placebo. Kompletní výsledky léku lecanemab zveřejnil odborný časopis New England Journal of Medicine. Jde o protilátkovou terapii, která odstraňuje shluky bílkoviny známé jako beta-amyloid. Ta se hromadí v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou.

První kapitola výzkumu

Při Alzheimerově chorobě se v mozku postupně abnormálně hromadí dvě klíčové bílkoviny, beta-amyloid a tau-protein, což způsobuje odumírání mozkových buněk a zmenšování mozku. To vede ke ztrátě paměti a rostoucí neschopnosti vykonávat každodenní úkoly.

Server BBC informuje o tom, že profesor John Hardy, který pozornost výzkumu před třiceti lety pomohl obrátit právě na schopnosti beta-amyloidu, v souvislosti se zveřejněnými výsledky prohlásil, že jde o „historický objev.“ Nikdy předtím podle něj k podobně příznivým výsledkům ve výzkumu nedošlo. 

Odborníci ale v této fázi upozornili také na jeho někdy závažné vedlejší účinky, uvedla agentura AFP. Nejčastějšími nežádoucími příhodami ve skupině léčených pacientů byly reakce na abnormality na magnetické rezonanci, jako je otok mozku a krvácení do mozku. 

„Lecanemab byl obecně dobře snášen. Většina nežádoucích účinků se týkala reakcí souvisejících s infuzí (…) a bolestí hlavy,“ uvedl během úterní konference Marwan Sabbagh, autor studie a profesor na Barrow Neurological Institute. Dodal však, že tyto vedlejší účinky odezněly během několika měsíců. 

Alzheimerovou chorobou jen v Česku trpí odhadem přes sto tisíc lidí, ve světě je to na čtyřicet milionů lidí, což představuje zhruba dvě třetiny všech případů demence. Jejich předpokládaný počet by měl dle prognóz v roce 2050 překročit 139 milionů.  

Letos v září čeští vědci oznámili, že preparát, na kterém pracuje tým neurologa a ředitele společnosti Alzheon Martina Tolara, se dostal do závěrečné fáze testování na pacientech. Lék, který by se mohl používat i preventivně proti Alzheimerově chorobě, podle autorů chrání před ztrátou mozkové tkáně. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonské akcie se dál propadají, klesají i evropské trhy

Po uvalení cel na většinu amerických obchodních partnerů a zvýšení cel na dovoz z Číny na 104 procent, k němuž od středy přistoupila administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa, ve středu výrazně klesají akcie na burze v Tokiu. Burza v Hongkongu měla ztráty mírnější, ceny akcií v pevninské Číně po předchozím propadu už mírně rostly. Evropské akciové trhy se po úterním růstu ve středu vracejí k poklesu.
09:12Aktualizovánopřed 2 mminutami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 2 hhodinami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo téměř sto lidí

Na 98 vzrostl počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha. Podle agentury AFP o tom informoval šéf místních záchranářů Juan Manuel Méndez. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění.
06:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Reuters: Trumpova vláda obnovuje šest nedávno zrušených humanitárních programů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovuje nejméně šest teprve nedávno zrušených humanitárních programů. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů obeznámených s touto věcí.
05:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump v úterý večer středoevropského času podepsal exekutivní příkazy, jejichž cílem je podpořit těžbu uhlí. „Vracíme zpět odvětví, které bylo opuštěno,“ řekl Trump v Bílém domě, zatímco za ním stálo několik desítek horníků.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Po zřícení střechy diskotéky v Dominikánské republice zemřelo nejméně 58 lidí

Nejméně 58 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterý na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Uvedly to agentury AP a AFP s odvoláním na šéfa místních záchranářů Juana Manuela Méndeze. Dřívější informace hovořily o 44 obětech. Týmy na místě neštěstí pokračují v práci. Mezi mrtvými je i guvernérka jedné z provincií této karibské ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

Izraelský nejvyšší soud v úterý večer vydal předběžné opatření, podle kterého musí šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar zůstat ve funkci, dokud soud nestanoví jinak. Vládě Benjamina Netanjahua a generální prokurátorce dal zároveň čas do 20. dubna na nalezení „kompromisu“ v právním sporu ohledně bezprecedentního odvolání Bara vládou z čela vnitřní bezpečnostní služby, informuje agentura AFP či server The Times of Israel (ToI). Netanjahu označil rozhodnutí soudu za „podivné“.
před 11 hhodinami
Načítání...