Alzheimer. Metla nového století, na kterou neexistuje lék

182 minut
Černocký: Alzheimer je plíživý, může vzniknout 20 let před svým projevem
Zdroj: ČT24

Na čtvrtek připadá Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci – formy demence, o které se často mluví jako o metle lidstva pro nadcházející století. Onemocnění, jež (nejčastěji) ve stáří způsobuje pokles rozpoznávacích funkcí, totiž nemá známou příčinu a neexistuje ani jeho efektivní léčba a oddálit jde pouze prevencí a terapií. Jen v Česku za poslední tři roky stoupl počet lidí s touto obtíží o více než třetinu.

Alzheimerova choroba je postupující, degenerativní onemocnění, které ničí mozek. Provází je porucha myšlení, paměti i úsudku. Nemocný ztrácí paměť i běžné návyky, schopnost orientace v čase a prostoru, přestává být schopen komunikace i samostatného pohybu, nepoznává své blízké.

Základní mechanismus nemoci popsal už její objevitel, německý psychiatr Alois Alzheimer: ukládání jednoho druhu bílkoviny v mozkové kůře vede k odumírání nervových buněk. Proč se bílkovina tak masivně usazuje, není zcela jasné dodnes. Proto je také Alzheimerova nemoc stále neléčitelná.

Třebaže u některých lidí může Alzheimer propuknout už ve čtyřiceti, ředitel Domova pro seniory na pražské Klamovce Ivan Černovský uvádí, že se tato forma demence jednoznačně spojuje s výší věku a od pětašedesáti let výš se její výskyt prudce zvyšuje. „Když se budeme bavit o pětašedesátém roce života, bavíme se o výskytu v jednotkách procent, na hranici osmdesáti let už výskyt v populaci může být okolo padesáti procent,“ informoval. 

Nemoc může začít pracovat dvacet let před propuknutím

S rostoucí věkovou hranicí mortality a stárnutím populace se navíc z Alzheimerovy nemoci stává stále závažnější problém; onemocnění patří mezi nejobávanější nemoci současnosti a někdy se o něm mluví jako o „metle pro jednadvacáté století“.

Ještě v roce 1980 žilo na světě s touto nemocí na 11 milionů osob, o 20 let později 20 milionů a v roce 2004 přes pětadvacet milionů. Podle odhadů odborníků má být v roce 2020 na 66 milionů nemocných a v roce 2050 až na 155 milionů.

Protože na nemoc neexistuje lék, jde její šíření brzdit pouze pomocí terapie, paměťových a motorických tréninků. Černovský zároveň dodává, že vznik nemoci může nastat už o dvacet let dříve, než propukne a než u člověka dojde ke snížení rozumových schopností. Začít tělo připravovat na boj s Alzheimerem až na hraně pětašedesátky proto nepovažuje za správné.

„Prevence musí být dlouhodobá. Je to trénink krátkodobé i dlouhodobé paměti, jsou to věci fyzické aktivity. Hypotézy výzkumů jsou postaveny tak, že nedostatečná fyzická aktivita, špatný životní styl, nadmíra stresu a nedostatek odpočinku mohou vznik Alzheimerovy choroby rozvíjet,“ říká Černovský.

Podle dosavadních výzkumů je u lidí s aktivním životním stylem a bohatým duševním životem průběh nemoci opravdu pomalejší; mozku prospívá učení se novým věcem, luštění křížovek, hraní her náročných na pozornost, četba, cestování a pohyb. 

Česko se musí připravit

V roce 2000 mělo v Česku Alzheimerovu nemoc zhruba šedesát tisíc osob. Tři největší pojišťovny v těchto dnech ohlásily, že za poslední tři roky jejich počet stoupl o více než pětinu – a to na šestačtyřicet tisíc. S ohledem na další pojišťovny a nediagnostikované případy ale bude počet vyšší. Před dvěma lety šlo odhadem o 140 tisíc lidí a v roce 2050 by mohl podle studie ministerstva sociálních věcí a Univerzity Karlovy počet stoupnout na necelého čtvrt milionu.

Léčba nemoci zároveň patří k nejdražším. Podle údajů z roku 2010 vzrostly světové náklady na léčbu demence na 604 miliard dolarů (12 bilionů korun), přičemž největší část nákladů na nemoc tvoří finance na dlouhodobou péči o nemocné v léčebnách. To – s ohledem na demografický vývoj – klade i nebývalé nároky na stát a sociální služby.

„Koncepce ministerstva práce a sociálních věcí existují, počet klientů ale roste poměrně exponenciálně a stát není úplně připraven,“ upozorňuje Černovský. „Poptávka klientů po službách v domovech se speciálním režimem roste a nejsme ji schopni uspokojovat.“

O „podivně těžkém onemocnění mozkové kůry“ poprvé referoval německý psychiatr Alois Alzheimer. Rodák z bavorského Marktbreitu v roce 1887 absolvoval lékařskou fakultu ve Würzburgu, působil v Městském ústavu pro mentálně postižené ve Frankfurtu nad Mohanem a v roce 1903 odešel do Mnichova, kde vedl neuroanatomické laboratoře při Královské psychiatrické klinice zdejší univerzity.

„Bláznivý lékař s mikroskopem“, jak se Alzheimerovi přezdívalo, o nemoci, která později získala jeho jméno, poprvé referoval 3. listopadu 1906 v Tübingenu. Nevzbudilo to ale žádnou pozornost, a i když byla choroba o dva roky později pojmenována jako „Morbus Alzheimer“, zmínka o ní opět prošla bez povšimnutí a nemoc byla považovaná za projev předčasné stařecké senility.

Alzheimer byl sice v roce 1912 jmenován profesorem a zároveň ředitelem Psychiatrické a neurologické kliniky Univerzity ve Vratislavi, kde 19. prosince 1915 v 51 letech zemřel v důsledku srdečního selhání, vědeckého uznání za průlomovou diagnózu se ale nikdy nedočkal. Až kolem roku 1980 lékařská věda charakterizovala Alzheimerovu chorobu jako jednu z nemocí sužujících naše století.

Alois Alzheimer
Zdroj: imago stock&people/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 3 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 5 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 5 hhodinami
Načítání...