Okupační správa Chersonské oblasti přesune část obyvatel. Kvůli ukrajinské protiofenzivě

Rusko se kvůli ukrajinské protiofenzivě chystá odvézt obyvatele okupované Chersonské oblasti. Shodně to v úterý uvedli Moskvou dosazený gubernátor oblasti Volodymyr (Vladimir) Saldo a velitel ruských invazních sil na Ukrajině Sergej Surovikin. Podle generála je vojenská situace v oblasti napjatá, nevyloučil nutnost přijmout těžká rozhodnutí.

Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Saldo oznámil, že úřady kvůli hrozícímu útoku ze strany ukrajinských sil zorganizují přesun obyvatel čtyř měst u Chersonu z pravého na levý břeh Dněpru. Ukrajina se podle něj možná chystá zničit hráz přehrady Kachovské vodní elektrárny, což by vedlo k zatopení některých regionů, napsal Saldo na sociální síti Telegram. Ruská armáda proto chce vytvořit rozsáhlá obranná opevnění.

Ruská armáda v první řadě zajistí „bezpečnou evakuaci obyvatel“ Chersonu, řekl Surovikin podle agentury AFP v rozhovoru ve státní televizi Rossija 24. „Situaci v oblasti 'speciální vojenské operace' lze označit za napjatou,“ uznal s tím, že „nepřítel se neustále pokouší útočit na pozice ruských vojsk“. Moskva svou invazi na Ukrajinu stále označuje souslovím „speciální vojenská operace“.

„Velmi složitá“ situace

Podle agentury TASS dále Surovikin uvedl, že „plány a kroky týkající se samotného města Chersonu budou záviset na vývoji vojenské a taktické situace“. V současné době je tam podle něj situace „velmi složitá“. Vedle raketového útoku na Kachovskou přehradu prý může hrozit také plošný raketový a dělostřelecký útok na Cherson. 

Na začátku invaze na Ukrajinu získali ruští vojáci kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit. Rusové patrně očekávají přenesení bojů do samotného města Cherson, které ovládli v březnu, odhadlo minulý týden britské ministerstvo obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci minulého měsíce při slavnostním projevu v Kremlu označil Chersonskou oblast za ruskou. Zábor Chersonské stejně jako Záporožské, Doněcké a Luhanské oblasti posléze schválil ruský parlament a ústavní soud. Svět tento nejnovější pokus Ruska o připojení dalšího ukrajinského území neuznává.