Paul Givan podal demisi kvůli sporům o celní kontroly potravin z Británie

Události: Severoirský premiér odstoupil kvůli sporu o celní kontroly (zdroj: ČT24)

Premiér Severního Irska Paul Givan z Demokratické unionistické strany podal demisi kvůli sporům o pobrexitové celní kontroly potravin z Británie. Ministr zemědělství Edwin Poots nařídil kontroly zastavit, podle Londýna ale pokračují. Britský premiér Boris Johnson označil kontroly, které jsou součástí pobrexitového uspořádání, za „šílené“. Dublin i Brusel varují, že jejich ukončení by porušilo mezinárodní právo.

Demokratická unionistická strana dosavadního premiéra Givana už měsíce vyhrožuje, že kvůli stávajícímu celnímu uspořádání z vlády odejde. „Dnešním dnem končí to, co považuji za největší privilegium svého života,“ řekl Givan, který byl ve funkci od loňského června. V projevu, který byl podle BBC velmi emotivní, poděkoval své rodině za podporu.

Poots, který v severoirské vládě zastupuje DUP, už čelí kritice od vládního partnera – katolické republikánské strany Sinn Féin. Givanovo odstoupení podle severoirských pravidel o sdílení moci automaticky znamená i odstoupení vicepremiérky za Sinn Féin Michelle O’Neillové. O’Neillová Givanovu demisi označila za „politický oportunismus DUP, který bude mít nedozírné důsledky“.

Celní kontroly v severoirských přístavech měly podle nařízení tamního ministra zemědělství Edwina Pootse skončit ve středu o půlnoci. Poots prohlásil, že před rozhodnutím si vyžádal právní radu, podle níž kontroly zastavit může, pakliže je neschválí výkonná moc. Analýza podle BBC pochází od bývalého generálního prokurátora Severního Irska Johna Larkina.

Ve čtvrtek ráno podle irských i britských médií celníci nadále přijímali kamiony, mimo jiné ty, které před šestou hodinou ranní přijely na trajektu ze Skotska. Nebylo ale jasné, jestli vozy kontrolují. Úředníci na severoirském ministerstvu zemědělství mezitím sháněli právní posudky k Pootsovu rozhodnutí.

Kontroly pokračují

Krátce po poledni britská vláda potvrdila, že celní kontroly v severoirských přístavech pokračují. „Rádi bychom, aby se situace vyřešila, jde ale o záležitost severoirské exekutivy,“ poznamenal mluvčí Downing Street. Zdůraznil, že vláda premiéra Borise Johnsona netušila, jaké kroky DUP učiní. 

Londýn se už předtím od Pootsova rozhodnutí distancoval, zároveň ale podotkl, že severoirský protokol má vážné vady, které potřebují urgentně opravit. „Intenzivně kvůli tomu komunikujeme s Evropskou unií,“ vzkázala britská vláda s tím, že vyjednávání s EU jsou na dobré cestě.

Později britský ministerský předseda Boris Johnson prohlásil, že celní kontroly v rámci jednotného trhu Spojeného království jsou „šílené“. Připustil, že by v budoucnu mohly zůstat kontroly zboží, které cirkuluje v Irsku i Severním Irsku, nikoliv ale plnohodnotný celní režim.

Zrušení kontrol by porušilo právo, varují Irsko a EU

Jak připomíná irská veřejnoprávní televize RTÉ, Poots už podobný příkaz vydal loni, ale úředníci, kteří za celní kontroly zodpovídají, dostali instrukce, že v nich musejí pokračovat, jinak by porušili zákon.

Irská eurokomisařka Mairead McGuinness ve čtvrtek varovala, že pokud by tentokrát kontroly skutečně ustaly, šlo by o „absolutní porušení“ mezinárodního práva. „Je to výrazný problém, protože si musíme navzájem věřit. Abych to řekla, jak nejmírněji dovedu, extrémně to nepomáhá,“ prohlásila na adresu Pootsova nařízení.

Také Dublin dění na severu ostrova pozorně sleduje. „Pokud ministr v Severním Irsku přijme politické rozhodnutí o zastavení všech přístavních kontrol zboží přicházejícího přes Irské moře, bude to fakticky znamenat porušení mezinárodního práva,“ zdůraznil šéf irské diplomacie Simon Coveney.

O vývoji v Severním Irsku bude ve čtvrtek mluvit místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič s šéfkou britské diplomacie Liz Truss. „Připomene, že kontroly zboží, které do Severního Irska přichází z Británie, jsou klíčovou součástí protokolu,“ avizoval mluvčí Evropské komise.

Ministr zemědělství je členem Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje svazek s Británií a v minulosti podporovala brexit. V Severním Irsku na politické scéně soupeří především s republikánskou stranou Sinn Féin, která usiluje o sjednocení části Ulsteru se zbytkem Irska. Obě strany se mocensky podílí na správě Severního Irska.

Hraniční problém

Právě napětí mezi republikány a unionisty se stalo jádrem složitých vyjednávání o postbrexitové dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Negociace vyústily v takzvaný severoirský protokol, který zaručuje, že na Irském ostrově nevznikne celní hranice, která by zkomplikovala život desítkám tisíc lidí, kteří hranici mezi Irskem a Severním Irskem každodenně překračují za prací či za rodinou.

Snadná průchodnost linie je výsledkem Velkopáteční mírové dohody, která ukončila dekády násilí v Severním Irsku, a pokud by se cesty přes hranici zkomplikovaly, mohlo by to vést k opětovnému zvýšení napětí a obnovení střetů.

Celní hranice tedy místo aby rozdělovala ostrov, vznikla v Irském moři mezi Irskem a Británií. Na rozdíl od zbytku Spojeného království je tedy Severní Irsko součástí jednotného trhu EU a celní unie a řídí se jejími pravidly. De facto je tak odstřiženo od zbytku Spojeného království, zatímco pozemní hranice na Irském ostrově zůstává plně průchozí.

Načítání...