U francouzského přístavu Calais utonuly desítky migrantů. Převrátil se s nimi člun

Na převráceném člunu v Lamanšském průlivu bylo 33 migrantů, 31 jich nehodu nepřežilo, uvedl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Dva zachránění jsou nadále v ohrožení života. Migranti se pokoušeli dostat z Francie do Británie. Policie už zatkla čtyři osoby. Podezírá je z přímého zapojení do této převaděčské operace, která skončila smrtí většiny zúčastněných.

„Francie nedovolí, aby se z Lamanšského průlivu stal hřbitov,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Vzápětí požádal evropskou pohraniční agenturu Frontex o „okamžitou posilu“ a vyzval ke společnému jednání evropských zemí o migraci. Dosud problém migrantů v průlivu řešila společně jen Francie a Británie. K „mezinárodní koordinované a tvrdé reakci“ vyzval i ministr Darmanin.

„Ukazuje se, že gangy, které posílají lidi na moře v nebezpečných loďkách, se nezastaví doslova před ničím. (…) Je nepochybné, že budou dál klamat lidi a riskovat jejich životy, pokud jim neukážeme, že jejich obchodní model nefunguje. Že prostě nemohou lidi posílat po vodě z Francie do Británie,“ uvedl britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil, že Británie přispívá 54 miliony liber (1,6 miliard korun) na hlídkování na francouzských březích a poskytuje i technickou podporu, ale ani to podle něj očividně nestačí, citovala Johnsona BBC.

Francouzský premiér: Mohou za to pašeráci lidí

Neštěstí se podle zpravodajského serveru BBC odehrálo nedaleko francouzského přístavu Calais. Záchranáře zalarmoval jeden z místních rybářů, který si všiml prázdného člunu a lidských těl ve vodě. 

Francouzský premiér Jean Castex označil událost za tragédii a dodal, že mrtví jsou oběťmi pašeráků lidí. „Mé myšlenky jsou s mnoha pohřešovanými a zraněnými, oběťmi zločinných pašeráků, kteří využívají jejich utrpení,“ uvedl ministerský předseda.

Přibývá pokusů dostat se do Británie

Lamanšský průliv je jednou z nejrušnějších plavebních cest na světě, kde jsou silné proudy. Migranty přetížené čluny se ale často sotva udrží na hladině a jsou vydány napospas vlnám, popsala agentura Reuters.

  • Do Británie už letos na lodích připlulo třikrát více migrantů než za celý loňský rok. S odvoláním na britské ministerstvo vnitra to v pondělí uvedla stanice BBC. Letošní bilance již překonala 25 700 nelegálních vstupů na britské území přes moře. Nejčastěji migranti připlouvají přes Lamanšský průliv z Francie. Loni jich za celý rok do Británie touto cestou připlulo 8469. 
  • Zdroj: ČTK

Podle místních rybářů se nyní z francouzského pobřeží vydává směrem do Británie více migrantů, než je obvyklé. Využívají prý klidného moře. Podle BBC se ve středu o překonání průlivu pokusilo 25 podobných lodí. Situace zvyšuje už tak napjaté vztahy mezi Londýnem a Paříží.

Až do tohoto dne se předpokládalo, že v posledních několika týdnech zemřelo při pokusu o překonání této trasy nejméně deset lidí, poznamenala BBC.