Na Tchaj-wanu působí američtí vojáci, přiznala prezidentka

Na Tchaj-wanu působí nevelký počet amerických vojáků, kteří cvičí společně se svými místními kolegy. V americké televizi CNN tuto informaci potvrdila prezidentka ostrova Cchaj Jing-wen. Ministr obrany pak novinářům sdělil, že ostrov musí být připraven se bránit a nemůže spoléhat na pomoc spojenců. Prohlášení přichází v době eskalujícího napětí mezi Tchaj-pejí a Pekingem.

„Máme mnoho forem spolupráce se Spojenými státy, jejímž cílem je posílit naše schopnosti bránit se,“ poznamenala prezidentka Cchaj Jing-wen. Na dotaz, kolik příslušníků americké armády na ostrově působí, odpověděla, že „nikoliv tak moc, jak se veřejnost domnívá“.

O tom, že na Tchaj-wanu působí američtí vojáci, už dříve informovala různá světová média, ovšem oficiální potvrzení této informace může dále zhoršit vztahy mezi Pekingem a Washingtonem, uvádí Reuters.

V reakci na vyjádření prezidentky tchajwanský ministr obrany Čch'u Kchuo-čcheng bez dalších podrobností prohlásil, že vojenských kontaktů mezi Washingtonem a Tchaj-pejí „je poměrně hodně a jsou celkem pravidelné“. Agentura Reuters připomíná, že Tchaj-wan posílá na tréninky do Spojených států piloty stíhaček F-16.

„Země musí spoléhat sama na sebe a pokud nám naši přátelé nebo další skupiny budou moci pomoct, pak budeme samozřejmě rádi, ale nemůžeme na tom být závislí,“ podotkl ministr obrany.

Peking na zprávu o přítomnosti amerických vojáků na Tchaj-wanu reagoval popuzeně: „Jednoznačně odmítáme jakýkoli způsob oficiální výměny a vojenských kontaktů mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem,“ zdůraznilo čínské ministerstvo zahraničí.

Čína stupňuje tlak

Spojené státy podobně jako většina zemí nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní. Svou vojenskou přítomnost na ostrově oficiálně ukončily v roce 1979, kdy zpřetrhaly diplomatické vztahy s Tchaj-pejí a upřednostnily Peking.

Americký prezident Joe Biden ovšem nedávno prohlásil, že pokud by Čína ostrov napadla, může Tchaj-wan počítat s pomocí USA. Svým jednoznačným vyjádřením se tak odchýlil od dlouholeté politiky, kdy americká administrativa na toto téma vydávala pouze vágní prohlášení.

Čína považuje ostrov za součást svého území a v posledních týdnech zvyšuje vojenský i politický tlak na Tchaj-wan. Nevylučuje ani, že by se mohla území zmocnit silou. Čínská armáda podniká poblíž ostrova manévry a začátkem října opakovaně a ve velkém narušila tchajwanský vzdušný prostor.

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu, parlament a demokratické zřízení odlišné od vlády jedné strany v pevninské Číně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
09:59Aktualizovánopřed 55 mminutami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
07:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 3 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 3 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
09:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
13:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 5 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
14:13Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...