Velvyslanci, kteří se zastali vězněného disidenta Kavaly, zřejmě zůstanou v Turecku

7 minut
Horizont ČT24: Soud s Kavalou
Zdroj: ČT24

Spor Turecka s deseti velvyslanci, kteří minulý týden společně vyzvali k okamžitému propuštění občanského aktivisty Osmana Kavaly, zřejmě neskončí jejich vyhoštěním. Ambasády států, ze kterých velvyslanci pochází, v pondělí na Twitteru uvedly, že jsou vázány diplomatickou úmluvou o nevměšování do vnitřních záležitosti. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jejich prohlášení vítá, informovala agentura Reuters s odkazem na agenturu Anadolu.

„Spojené státy podotýkají, že nadále dodržují článek 41 vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích,“ informovala v pondělí na Twitteru americká ambasáda s odkazem na povinnost diplomatů nevměšovat se do vnitřních záležitostí cizích států.

Podobné prohlášení zveřejnily také ambasády Kanady, Nizozemska a Nového Zélandu. Ambasády Švédska, Norska, Finska a Dánska jejich vzkaz sdílely na svých twitterových účtech.

Prohlášení byla zveřejněna v čase, kdy měla turecká vláda jednat o vyhoštění velvyslanců z deseti zemí kvůli jejich proklamaci, kterým usilovali o propuštění aktivisty Kavaly.

Vyhoštění by bylo největší diplomatickou roztržkou od nástupu Erdogana

Agentura Reuters uvedla, že v případě vyhoštění velvyslanců by šlo o nejhorší diplomatickou roztržku mezi Ankarou a Západem za téměř dvacet let, kdy je Erdogan u moci.

Velvyslanectví Spojených států v Turecku uveřejnilo 18. října na Twitteru společnou výzvu k aktivistově propuštění. K té se kromě USA přihlásila Kanada, Francie, Finsko, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko a Švédsko. Připomněly v ní i obdobný apel Evropského soudu pro lidská práva (ELSP).

Turecký prezident v reakci prohlásil, že se vláda chystá tyto velvyslance označit za nežádoucí osoby. Hrozilo by jim tak vyhoštění.

Proces s Kavalou je kafkovská spirála, tvrdí ústavní soudce

Turecký podnikatel a občanský aktivista Osman Kavala je v tureckém vězení od podzimu 2017. Stále je ale ve vazbě a dosud nebyl odsouzen. Obviněn je z financování protivládních protestů z roku 2013 a podílu na pokusu o převrat v roce 2016.

Loni v únoru ho soud zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů v kauze protestů z roku 2013, po několika hodinách na svobodě byl ale opět zatčen kvůli obvinění z podílu na pokusu části armády o puč v roce 2016. Nejvyšší soud jeho zproštění v souvislosti s protesty z roku 2013 nakonec stejně zrušil.

ELSP už v roce 2019 označil Kavalova obvinění za politicky motivovaná a vyzval k jeho okamžitému propuštění. Turecký ústavní soud nicméně loni koncem roku rozhodl, že Kavalovo držení ve vazbě je zákonné. Soud rozhodl poměrem osmi hlasů ku sedmi.

Ústavní soudce Engin Yildirim, který považuje Kavalovo věznění za nezákonné, označil proces za „kafkovskou právní spirálu“.

„Kavala je v současné době takovým symbolickým případem změn v Turecku po pokusu o převrat v roce 2016, kdy začalo masové zatýkání. Zároveň je symbolickým vůdcem občanské společnosti napojené na Západ. Je symbolem všeho, proti čemu státní aparát bojuje,“ říká expertka Karolína Lahučká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 68, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 3 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 4 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 6 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...