Na krveprolití té noci žádný výcvik nestačil, svědčil o pařížských teroristických útocích jeden z četníků

U soudu v úterý vypovídali četníci, kteří byli svědky pařížských teroristických útoků z 13. listopadu 2015, při kterých zemřelo až 130 lidí. Uvedli, že je stále pronásledují hrozivé výjevy z noci, kdy k útokům došlo. Podle odhadů organizací, které svědkům atentátů poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až tři sta obětí, které přežily. Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považován za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Salah Abdeslam (vpravo) na kresbě u soudu začátkem září
Zdroj: ČTK/AP

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba patnáct lidí. Každý z nich bude mít asi třicet minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Soud na žádost vypovídajících četníků nezveřejnil jejich celá jména. Philippe, který v listopadu 2015 u četnictva sloužil třiatřicet let, popsal, jak uslyšel za zády výbuch. Když se otočil, uviděl kouř a lidskou nohu.

„Nejprve jsem si pomyslel: 'Co tady proboha dělá noha figuríny?' Tu nohu si pořád dokážu opravdu velmi jasně vybavit,“ řekl podle agentury AFP. Dodal, že byl společně s dalšími četníky u stadionu vycvičen k jednání ve výjimečných situacích, na krveprolití z té noci ale žádný výcvik nestačil. „Udělali jsme, co jsme mohli,“ dodal s pláčem.

Útok v klubu nebo před stadionem

V osudný den se mezi 21:16 a 21:53 před stadionem Stade de France ozvaly tři exploze. Mezitím na jiných místech Paříže zaútočili střelci, zejména v hudebním klubu Bataclan, odkud pochází drtivá většina obětí.

Další strážník, jehož křestní jméno je Renaud, se v uvedenou noc vrátil do služby po otcovské dovolené. „Stále to není u konce a já nevím, jestli někdy bude,“ sdělil soudu.

Pierre, který u policie už skončil, po útocích strávil měsíc na psychiatrické klinice a stále dochází na léčbu. „Druhá exploze mnou otřásla, viděl jsem napůl roztržený lidský trup, všude byly kousky těl a ten pach krve. Když jsem přišel domů, měl jsem od krve celé boty a oblečení,“ uvedl. Soudu také řekl, že má kvůli vzpomínkám na útok potíže jíst a spát.

„Tu noc teroristé rozeseli hrůzu nejen mezi oběti a zraněné. Útoky ublížily i mé ženě, dětem a celé rodině. Soud by to měl vzít v potaz,“ dodal bývalý četník.

Psychologové pomáhají i s přípravou na soud

Obětem atentátů pomáhá řada občanských sdružení a iniciativ. Ty také pořádaly přípravná setkání, během kterých těmto lidem poskytly informace o fungování soudního procesu. „První setkání s našimi členy jsme začali pořádat ještě před pandemií covidu,“ uvedl předseda sdružení 13onze15 Philippe Duperron. Sdružení má zhruba čtyři sta členů, kterým poskytuje psychologickou podporu a také pomoc s přípravou vystoupení před soudem.

K procesu se připojilo zhruba osmnáct set poškozených. Očekává se, že bude svědčit kolem tří set osob, konečný počet ale není jistý, protože mnoho lidí z řad poškozených stále váhá, zda vystoupit před soudem. Často mají pochybnosti, zda má jejich svědectví smysl, uvádějí organizace, které jim pomáhají. Mnoho poškozených také vůbec nechce mluvit s tiskem.

Jeden z přeživších teroristických útoků v Paříži v roce 2015 u soudu
Zdroj: ABACA
Autor: Lafargue Raphael

V procesu je obžalováno dvacet lidí, šest z nich je na útěku. Většině hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích. Hlavním obžalovaným je jednatřicetiletý Francouz marockého původu Salah Abdeslam, který se na začátku soudu prohlásil za vojáka teroristické organizace Islámský stát. Čtení rozsudku je zatím v plánu na 25. května 2022.