Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

Nejméně 350 209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to v pátek Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Připustil přitom, že skutečný počet mrtvých je pravděpodobně výrazně vyšší.

Bilance OSN zahrnuje úmrtí civilistů i bojovníků. Nejvyšší počet zabitých přitom připadá na provincii Aleppo, kde úřad zdokumentoval přes 51 700 mrtvých. Úřad OSN při výpočtu používal přísná kritéria, takže jeho bilance zahrnuje pouze mrtvé, u nichž je známo celé jméno i datum a místo úmrtí.

„Na tomto základě jsme vytvořili seznam 350 209 identifikovaných jedinců, kteří byli zabiti v syrském konfliktu, mezi březnem 2011 a březnem 2021,“ sdělila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová Radě OSN pro lidská práva. Doplnila, že každou třináctou obětí je žena nebo dítě. „(Bilance) udává minimální ověřitelný počet a jednoznačně jde o podhodnocení skutečného počtu zabitých,“ vysvětlila.

Statistický model má stanovit odpovědnost pachatelů

Bacheletová zároveň poznamenala, že její úřad pracuje na statistickém modelu, který poskytne úplnější obrázek a který by mohl pomoci stanovit, kdo za některá z úmrtí nese odpovědnost.

Dodala, že její úřad naposledy aktualizoval bilanci obětí syrského konfliktu v srpnu 2014, kdy hlásil nejméně 191 369 mrtvých.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii, odhaduje, že si válka v Sýrii vyžádala 500 tisíc obětí, a dalších 200 tisíc případů zkoumá. „Je velmi těžké poskytnout statistiku, která se blíží realitě,“ řekl agentuře Reuters ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. „Je hodně jmen a je potřeba je spojit s dokumentací,“ dodal.

V Sýrii působí i Turci a Američané

Bašár Asad sice obnovil kontrolu nad většinou syrského území, rozlehlé části země ale stále nejsou v rukou Damašku. Turečtí vojáci působí ve značné části severní a severozápadní Sýrie, kde se nachází poslední významná bašta protivládních rebelů, zatímco na Kurdy kontrolovaných územích na východě a severovýchodě jsou americké síly.

Členka vyšetřovací komise OSN pro Sýrii Karen Koningová AbuZaydová ve čtvrtek uvedla, že k nezákonnému zadržování ze strany syrských vládních sil dochází i nadále. Poznamenala přitom, že situace v Sýrii není vhodná pro návrat uprchlíků. „Válka proti syrským civilistům pokračuje,“ řekla.