„Žurnalistika není zločin,“ demonstrovali ruští novináři. Skončili v policejní cele

Policie zadržela v Moskvě v sobotu večer dvanáct novinářů, kteří před sídlem tajné služby FSB protestovali proti zařazování ruských nezávislých médií na seznam „zahraničních agentů“. Všichni kromě jednoho, který strávil noc na policejní stanici, byli opět propuštěni, informoval list Kommersant.

Moskevská centrála FSB
Zdroj: ČTK/ullstein-author/ullstein bild - Wodicka

Protest se uskutečnil den poté, co ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na uvedený seznam další dvě média: televizní kanál Dožď a investigativní server Važnyje istorii. V poslední době tam úřady umístily například zpravodajský portál VTimes a server Meduza. Stejné nálepky se v červenci dostalo také investigativnímu serveru The Insider, který se serverem Bellingcat zkoumal několik pro Kreml nepříjemných případů, včetně kauzy otravy opozičního politika Alexeje Navalného.

Podle kritiků vládního postupu označování nezávislých médií za „zahraniční agenty“ je součástí snahy Kremlu utlumit činnost nepohodlných sdělovacích prostředků před zářijovými volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu. Vláda to popírá. Označení „zahraniční agent“ používá pro nevládní organizace či média financované ze zahraničí, které podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Termín má z éry rozpadlého Sovětského svazu hanlivý podtext a používá se vůči subjektům určeným ke zvláštní vládní kontrole.

Po zařazení na seznam „zahraničních agentů“ musejí dotyčná média své materiály doprovázet prohlášením, že je zveřejňuje mediální organizace „plnící funkci zahraničního agenta“.

„Žurnalistika není zločin“

Účastníci sobotního protestu se podle agentury AP procházeli před hlavním sídlem tajné služby FSB na moskevském náměstí Lubjanka s různými nápisy na plakátech jako „Bojíte se pravdy“ nebo „Žurnalistika není zločin“.

„Jsem proti označování televizního kanálu Dožď za zahraničního agenta,“ řekla AP redaktorka Doždě Farida Rustamová, která se protestu zúčastnila. „Chci v Rusku pracovat a žít svobodně. Chci mít příležitost být svobodným novinářem. Nechci, aby moji kolegové byli zatčeni, prohledáváni a označováni jako ,nepřítel lidu' nebo jako ,agenti',“ dodala.

Server Važnyje istorii hned v pátek na své zařazení na seznam „zahraničních agentů“ reagoval s nadhledem. „Pokud jde o samotný seznam zahraničních agentů, je v něm už tolik slušných lidí a médií, že je prostě neslušné na něm nebýt,“ uvedl v prohlášení na síti Telegram.

Zadrženým bylo předáno předvolání k soudu, který projedná jejich počínání, jež podle policie porušilo právní předpisy. Podle Kommersantu je jedenáct osob obviněno z porušení pravidel pro pořádání shromáždění. Dvanáctý žurnalista se podle úřadů provinil opakovaným porušením shromažďovacích pravidel.