Kyjev požádal NATO o posílení vojsk v černomořské oblasti, Stoltenberg vyjádřil Ukrajině podporu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyjádřil podporu a solidaritu Ukrajině. Vojenská aktivita Ruska u ukrajinských hranic je podle něj „znepokojivá“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po telefonátu se Stoltenbergem uvedl, že plán vstupu země do NATO bude pro Rusko jasným signálem a je také jedinou cestou, jak ukončit konflikt v okupovaném Donbasu, píše agentura Reuters. Kreml krátce po vyjádření Kyjeva, že chce urychlit vstup země do NATO, varoval, že členství by konflikt zhoršilo.

Video Horizont ČT24: Stoltenberg vyjádřil solidaritu s Ukrajinou
video

Horizont ČT24: Stoltenberg vyjádřil solidaritu s Ukrajinou

Zdroj: ČT24

„Zavolal jsem prezidentu Zelenskému a vyjádřil své vážné znepokojení nad vojenskými aktivitami Ruska na Ukrajině a v okolí a také nad pokračujícím porušováním příměří. NATO důrazně podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a chce i nadále pokračovat v úzkém partnerství,“ napsal Stoltenberg na Twitteru.

Zelenský uvedl, že požádal členské státy NATO o posílení vojenské přítomnosti v černomořské oblasti pro zastrašení Ruska, píše Reuters.

Kreml na adresu NATO prohlásil, že situace na východě Ukrajiny je nadále velmi napjatá a podobná prohlášení ji mohou zhoršit. Moskva také upozornila, že pro členství Ukrajiny v alianci je potřeba vzít v potaz i názor Ukrajinců na východě země, pro které je podle ní nepřijatelné, píše Reuters.

Velitel ukrajinských sil Ruslan Chomčak před týdnem upozornil, že Rusko přesouvá k ukrajinským hranicím své síly a toto jednání označil za hrozbu pro Ukrajinu. Moskva naopak ve středu obvinila Kyjev z vyostření napětí na východě Ukrajiny.

Podporu Ukrajině již dříve vyjádřil americký prezident Joe Biden i britský premiér Boris Johnson. 

Zelenskyj vyřadil spojence Kremlu a proruské kanály

Podle bezpečnostního analytika Lukáše Dyčky z Baltic Defense College má Rusko k hromadění sil na společné hranici několik důvodů. Mezi ně patří například incident z letošního února, kdy Zelenskyj „politicky zlikvidoval“ Viktora Medvedčuka, který byl největším spojencem ruského prezidenta v ukrajinském parlamentu. Zakázal také některé proruské kanály na Ukrajině, čímž Moskva přišla o nástroje, jimiž ovlivňovala vnitřní politiku země, tvrdí expert.

„Ukrajinský prezident tím telefonátem Stoltenbergovi sleduje vlastní vnitropolitické zájmy. Blíží se totiž červnový summit NATO v Bruselu a tohle je skvělá příležitost pro Ukrajinu, aby se přihlásila o slovo. Bojí se ale, že je v aliančním členství předběhne Gruzie, která by mohla dostat svůj plán členství, a Ukrajinci nechtějí zůstat mimo,“ řekl Dyčka.