Novou kosovskou prezidentkou je Vjosa Osmaniová. Stala se druhou ženou v čele země

Kosovský parlament v neděli zvolil novou prezidentkou země někdejší předsedkyni zákonodárného sboru Vjosu Osmaniovou. Kandidaturu osmatřicetileté právničky podpořilo 71 poslanců z 82 přítomných, informovala agentura AFP. Osmaniová se stala druhou prezidentkou Kosova od roku 2008, kdy země vyhlásila nezávislost na Srbsku. 

Vjosa Osmaniová
Zdroj: AP Autor: Visar Kryeziu

„Prohlašuji, že parlament Republiky Kosovo zvolil Vjosu Osmaniovou prezidentkou republiky,“ uvedl v neděli předseda tamního parlamentu Glauk Konjufca.

Poslanci Osmaniovou zvolili ve třetím kole hlasování. V předchozích dvou kolech se hlavu státu zvolit nepodařilo kvůli nízkému kvóru poslanců. Většina zástupců opozice v parlamentu, který má 120 členů, volbu v sobotu i dnes bojkotovala.

Osmaniová byla prozatímní prezidentkou od listopadu 2020

Právnička Osmaniová stála v čele Kosova jako prozatímní prezidentka od začátku loňského listopadu, kdy úřadující prezident Hashim Thaci rezignoval kvůli obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti u tribunálu pro Kosovo v Haagu. Poslední dva týdny zastával funkci Glauk Konjufca.

Osmaniová je druhou ženou v čele Kosova od roku 2008, kdy země vyhlásila nezávislost na Srbsku. Ve volbě měla podporu levicového hnutí Sebeurčení (Vetevendosje!), které v polovině února s velkou převahou vyhrálo parlamentní volby. Uskupení nyní drží tři nejdůležitější úřady v zemi; funkci premiéra, prezidenta a předsedy parlamentu, připomíná agentura AP.