Bombardovali civilní cíle a zabíjeli obyvatele. Etiopští vojáci v Tigraji porušili válečné právo, tvrdí organizace

Etiopská armáda podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) porušila při bojích v Tigraji mezinárodní válečné právo. Podle organizace zemřelo při nevybíravých útocích na civilní cíle nejméně 83 lidí, napsal ve čtvrtek server BBC News. Etiopská vláda se k tvrzení nevyjádřila. Do oblasti je podle humanitárních organizací stále velice obtížný přístup.

Pracovníci HRW mluvili s několika desítkami obyvatel, novinářů či humanitárních pracovníků, kteří byli přítomni v oblasti na severu Etiopie během listopadových bojů. Podle zjištění organizace etiopské dělostřelectvo útočilo na tigrajská města, aniž se snažilo odlišit vojenské cíle od civilních objektů.

Každá armáda má přitom povinnost minimalizovat dopady bojů na civilní obyvatelstvo a neútočit na civilní cíle. Tuto povinnost se podle HRW etiopská armáda nesnažila naplnit. Organizace tvrdí, že chování etiopské armády potvrzují svědci z tigrajského hlavního města Mekele a dalších větších měst v oblasti.

Podle údajů HRW zahynulo během útoků, o kterých má přímá svědectví, nejméně 83 civilistů a dalších alespoň tři sta bylo zraněno. „Etiopská vláda by měla umožnit vstup do Tigraje vyšetřovatelům OSN, aby zdokumentovali počínání obou stran v konfliktu,“ uvedla HRW.

Etiopie na vyšetřování nereaguje

Etiopská vláda, která obdržela předběžné výsledky vyšetřování HRW v předstihu, na zprávu organizace nereagovala. Již dříve ale odmítla tvrzení, že by její armáda úmyslně útočila na civilní cíle.

Na ztížený přístup do Tigraje si tento týden stěžovaly humanitární organizace, uvedla ve středu agentura AFP. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže vstup není možný na 80 procent území oblasti. Podle organizace humanitární pomoc potřebuje 3,8 z šesti milionů obyvatel regionu.

Lidé v Tigraji čelí nejen velice obtížnému přístupu k lékařské péči, ale také kritickému nedostatku potravin. Vláda tvrdí, že na přísunu pomoci spolupracuje s OSN a nevládními organizacemi.

Na Tigraj etiopské jednotky zaútočily loni na začátku listopadu. Etiopská vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu, která vládla oblasti, z útoku na federální armádu a krádeže zbraní. Etiopský premiér Abiy Ahmed, kterému byla udělena Nobelova cena za mír v roce 2019, oznámil po více než třech týdnech bojů dobytí hlavního města Mekele. Armáda dopadla také několik tigrajských představitelů. Podle OSN etiopská vláda má pod kontrolou šedesát až osmdesát procent území Tigraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 7 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 7 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...