Europoslanci podpořili přísnější omezení emisí. Do roku 2030 se podle nich mají snížit o 60 procent

Většina poslanců Evropského parlamentu podpořila návrh, aby Evropská unie omezila do roku 2030 emise skleníkových plynů o 60 procent proti úrovním roku 1990. V těsném hlasování o pozměňovacích návrzích k takzvanému klimatickému zákonu se přiklonili k variantě, která jde v emisních limitech dále než zářijový plán Evropské komise. Unijní exekutiva navrhla cíl nejméně 55 procent. Část europoslanců jej chtěla zachovat, další prosazovali dokonce až 70procentní metu. Poslanci se zabývají také čerpáním evropských peněz, které by mohlo být propojené s dodržováním vlády práva.

Výsledky úterního hlasování zveřejnil Evropský parlament ve středu ráno. Šedesátiprocentní variantu podpořilo 352 poslanců včetně většiny členů početně silných skupin socialistů, liberálů a zelených. Proti bylo 326 zákonodárců, zdrželo se 18. Ostatní návrhy potřebnou podporu nezískaly. Dosud platný závazek přitom počítá se 40procentním omezením.

„Evropský parlament, pokud to tak mohu říct, je v zásadě jedna z nejzelenějších institucí tady v Bruselu. Je to ta instituce, která tlačí ty ostatní do co nejzelenější politiky,“ uvedl bruselský zpravodaj ČT Lukáš Dolanský. 

Podle Dolanského všechny členské státy souhlasily s číslem čtyřicet procent, ovšem kromě Polska. „EK nedávno přišla s novinkou – se zvýšením tohoto čísla na 55 procent, nyní slyšíme od poslanců číslo 60,“ řekl s tím, že nyní je otázka, co bude následovat a jak komplikované bude vyjednávání o tomto poslaneckém návrhu. 

Budou státy souhlasit?

To, co EP schválil, je podle Dolanského pouze pozměňovací návrh v celém balíku. „O tom se hlasuje dnes, hlasuje se ovšem distančně, to znamená, že ty výsledky budeme vědět až zítra ráno,“ řekl ve středu. Dá se údajně očekávat, že takto vysoké číslo budou některé členské státy vetovat.

„Musíme si také uvědomit, že každý členský stát je na tom jinak. To číslo vychází na jednotlivé členské státy podle jejich ekonomické úrovně nebo ekonomické síly. Třeba v Německu to číslo 55 v reálu znamená 68 procent právě proto, že je to silná ekonomika. Je otázka, jestli i samotné Německo bude schopné dosáhnout takových cílů kolem 70 procent,“ řekl Dolanský.

Zvláště některé země severní a západní Evropy už daly najevo, že podporují hodnoty navržené komisí. Vlády některých zemí východního křídla EU včetně Česka či Polska však považují i 55procentní cíl za nereálný vzhledem k očekávaným dopadům na ekonomiku.

Limity k roku 2030 jsou součástí normy, která má stanovit podmínky pro to, aby Unie byla v polovině století klimaticky neutrální. Tedy aby neprodukovala žádné emise skleníkových plynů nebo aby takové emise vyvážila například výsadbou stromů. 

Dotace podmíněné vládou práva?

Poslanci také navrhují, aby čerpání evropských dotací bylo propojené s dodržováním takzvané vlády práva. Podle Dolanského jde o to, že když na posledním summitu lídři jednali o balíku peněz, který by měl nastartovat ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí, tak se bavili i o tom, zda tyto peníze mají být podmíněné vládou práva. 

„Nakonec, a byl to (maďarský premiér) Viktor Orbán, který vyvolával, že to byl jeho úspěch, v tom samotném závěru summitu nebyla zmíněna vláda práva. Nicméně je tam odkaz, který říká, že bude představen režim podmíněnosti pro ochranu rozpočtu,“ uvedl Dolanský. 

Bruselský zpravodaj připomněl, že když země vstupovaly do Evropské unie, tak se zavázaly, že budou dodržovat některé hodnoty a principy, na kterých EU stojí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 1 hhodinou

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 3 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 4 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 6 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 10 hhodinami
Načítání...