Čtvrteční požár v Bejrútu vznikl od sváření, říká libanonská vláda

Libanonským hasičům se podařilo zcela zlikvidovat požár, který ve čtvrtek vypukl v přístavním skladu s pneumatikami, olejem a potravinami. Nikdo při něm nepřišel o život a příčina zatím není jasná. Agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje napsala, že podle předběžného vyšetřování oheň vznikl od sváření, které na místě prováděli dělníci při opravách po katastrofální srpnové explozi.

Požár v přístavním skladu s pneumatikami a olejem v Bejrútu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hussein Malla

V přístavu před víc než měsícem 4. srpna vybuchlo velké množství dusičnanu amonného. O život tehdy přišlo přes 190 lidí a 6500 se zranilo. Městské čtvrti v okolí byly značně poškozeny.

Čtvrteční požár vyvolal novou paniku mezi obyvateli. Hasiči pracovali celou noc až do rána. Teď místo chladí, aby zabránili dalšímu vznícení. Sklad používal Červený kříž, podle nějž na místě bylo půl milionu litrů jedlého oleje, těstoviny, cukr, čaj, čočka a cizrna. Organizace oznámila, že tato ztráta poznamená humanitární pomoc v Libanonu i sousední Sýrii.

Libanonci jsou nespokojení, že vláda nezveřejnila výsledky dosavadního vyšetřování srpnového výbuchu. Ve vazbě je kvůli němu 25 lidí. Exploze, kterou mnozí obyvatelé přičítají lenosti vlády, vedla k rezignaci kabinetu premiéra Hasana Dijába. Vystřídal ho Mustafá Adíb, který ještě složení nové vlády neohlásil.

Drúzský politik Valíd Džumblát v pátek ke čtvrtečnímu požáru v přístavu řekl, že byl úmyslný a založený s cílem zničit důkazy po srpnovém výbuchu. „Spálili důkazy z obav před odvážným a poctivým vyšetřovatelem,“ napsal Džumblát na Twitteru.

Podle něj ale úřady trestu neuniknou. Libanon odmítl mezinárodní vyšetření srpnové katastrofy, ale při objasňování jejích příčin pomáhají odborníci z Francie a také amerického Federálního úřadu pro vyšetřování.