V bejrútském přístavu vypukl mohutný požár. Podle libanonské agentury NNA hořelo ve skladu pneumatik a potravinového oleje v přístavní bezcelní zóně. Hasičům na místě pomáhaly armádní vrtulníky, které plameny kropily vodou ze vzduchu. Většina požáru je již podle místních činitelů pod kontrolou. Z místa stále stoupá kouř, je však mnohem řidší. Prezident Michel Aún podle agentury Reuters prohlásil, že požár mohla způsobit sabotáž, technická chyba nebo nedbalost.
V Bejrútu vzplanul přístavní sklad pneumatik. Hasil i armádní vrtulník
„V každém případě, je nutné co nejdříve zjistit příčinu a postavit viníky před spravedlnost,“ konstatoval prezident.
Ve městě vypukla panika, protože si lidé připomněli výbuch velkého množství dusičnanu amonného, který 4. srpna poničil přístav i přilehlé čtvrti. O život tehdy přišlo přes 190 lidí a zranilo se na 6500 osob. Tisíce obyvatel hlavního města se nemohou kvůli zničeným domům vrátit do svých příbytků.
Sloup dýmu stoupajícího ve čtvrtek z přístavu je vidět z mnoha částí města a lidé začali okamžitě obvolávat své známé, aby je upozornili na nové nebezpečí.
Libanonský Červený kříž oznámil, že tentokrát výbuch nehrozí a že nebyl ani nikdo zraněn. Pouze několik lidí se nadýchalo kouře.
Příčina se zatím neví, hořel olej a pneumatiky
Příčina požáru zatím není známa. Ředitel přístavu řekl v rozhovoru s místní televizní stanicí, že hořelo na místě, kde byly uskladněny pneumatiky a potravinový olej. „Hořet začaly nádoby s olejem a od nich se pak plameny rozšířily na pneumatiky. Příčinou je buď horko, nebo nějaké pochybení. Je příliš brzy na to, abychom si byli jisti,“ dodal.
Agentura AFP s odvoláním na sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže napsala, že požár zasáhl i skladiště Červeného kříže. NNA uvádí, že příjezdová silnice k přístavu zůstala průjezdná, avšak podniky ležící poblíž přístavu vyzvaly zaměstnance, aby z místa odešli.
Státní zástupce nařídil vyšetřování příčiny požáru. Mnoho Libanonců je nyní podle Reuters frustrováno z toho, že jim nebyly sděleny předběžné závěry z vyšetřování srpnového výbuchu. Carmen Gehaová, které vyučuje na Americké univerzitě v Bejrútu, uvedla, že požár je dalším důkazem pochybení vládnoucích elit, které roky trvající korupcí a špatným vedením uvrhly Libanon do krize.