Strana Marine Le Penové se dohodla s ruským věřitelem, dluží mu devět milionů eur

Francouzské uskupení Národní sdružení, dříve známé jako Národní fronta, potýkající se s finančními potížemi, dospělo k dohodě s ruskou firmou, která ji zažalovala u moskevského soudu kvůli nesplacení půjčky ve výši přibližně devíti milionů eur (asi 240 milionů korun). Oznámila to ve středu agentura AFP s odvoláním na mluvčího moskevského soudu.

Podle něj obě strany po předběžném jednání soudu s účastí právního zástupce strany Marine Le Penové dospěly k dohodě, kterou soudce schválil. Dokument upřesňující a potvrzující dosaženou dohodu má soud zveřejnit během pěti pracovních dnů.

Pokladník Národního sdružení Wallerand de Saint Just nebyl ochoten se k věci vyjádřit. Podle AFP jde o další epizodu v aféře okolo „ruské půjčky“, kterou si tehdejší Národní fronta vzala v roce 2014, původně u První česko-ruské banky. Tu založily v roce 1996 skupina IPB a ruská banka Vozrožděnije.

Po pádu IPB přešla První česko-ruská banka do rukou ČSOB a následně České konsolidační agentury, od které ji koupili lidé napojení podle analytiků na plynárenský kolos Gazprom. Odhalení „ruské půjčky“ Národní frontě ve své době vyvolalo podezření, že Kreml chce podporovat uskupení Le Penové kritizující západní sankce uvalené proti Rusku kvůli anexi Krymu a propuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Francouzské banky nám nebyly ochotny půjčit peníze, uvedla strana

Národní fronta se tehdy hájila, že si musela vzít půjčku u ruského ústavu, protože francouzské banky jí nebyly ochotny úvěr poskytnout. Na počátku loňského prosince ruská firma Aviazapčast, která úvěr zdědila, zažalovala Národní sdružení u ruské justice kvůli nesplacení dluhu.

Firma se podle webu moskevského arbitrážního soudu domáhala částky 639 milionů rublů (asi 220 milionů korun). Požadovaná suma podle téhož webu nyní činí více než 734 milionů rublů (asi 253 milionů korun). Ani soud, ani strany sporu toto zvýšení nevysvětlily.

První česko-ruská banka skončila v červenci 2016, připomněla AFP a dodala, že půjčku ještě dříve postoupila ruskému podniku pronajímajícímu automobily Conti, odkud přešla do rukou firmy Aviazapčast, kterou řídí bývalí ruští vojáci a která se zaměřuje na náhradní díly pro letadla.

Národnímu sdružení hrozí vážné finanční potíže ve vlasti, pokud bude 16. června odsouzeno za financování své kampaně při parlamentních volbách v roce 2012. Francouzský stát požaduje od strany skoro 11,6 milionu eur (asi 308 milionů korun).