Johnson otočil, zdravotníci z ciziny si nebudou muset připlácet na péči

Britská vláda nakonec udělí zdravotníkům a pečovatelům výjimku u příplatku na služby státního zdravotnictví (NHS), který musí platit přistěhovalci ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor. Krok byl oznámen jen den poté, co premiér Boris Johnson při poslaneckých interpelacích hájil stávající plošné opatření. Kromě opozičních labouristů se ale proti němu postavili i někteří poslanci z jeho vlastní Konzervativní strany a Johnson nyní pověřil příslušná ministerstva úpravou režimu.

Zdravotníci britské NHS
Zdroj: Reuters Autor: Phil Noble

Všichni pracovníci ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor (EHP), tedy v zásadě mimo EU a Norsko, musí aktuálně na systém veřejného zdravotnictví přispívat 400 librami (přes 12 tisíc korun) ročně, i když jsou sami jeho zaměstnanci. Takzvaná imigrační zdravotní přirážka se má od října tohoto roku zvýšit na 624 liber ročně. Za každé své dítě budou muset tito lidé platit dalších 470 liber ročně.

Téma při středečních interpelacích nastolil lídr labouristů Keir Starmer a Johnsonova reakce nasvědčovala tomu, že platný režim se měnit nebude. Premiér uvedl, že chápe potíže, s nimiž se personál NHS potýká, ale „na druhou stranu musíme vidět realitu“. „Je to skvělá národní služba, je to národní instituce, potřebuje financovat a ony příspěvky vlastně pomáhají získat kolem 900 milionů liber, a je velmi obtížné za nynějších okolností najít alternativní zdroje,“ uvedl.

O den později se ale předseda vlády přiklonil na stranu těch, kteří vybírání příplatku od zahraničních zdravotníků považují za nespravedlivé. „Smyslem přirážky na NHS je podporovat NHS… Jeho zaměstnanci a pečovatelé ze zahraničí, kterým je uděleno vízum, už tohle činí,“ uvedla premiérská kancelář v prohlášení.

Johnson prý pověřil ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví, aby „co nejdříve“ byli zaměstnanci NHS a pečovatelé zproštěni povinnosti přirážku platit. „Vládní činitelé už se začali zabývat tím, jak změnu implementovat a přesné detaily budou oznámeny v nejbližších dnech,“ uvedl mluvčí Downing Street.

„Vítězství slušnosti“

Lídr Labouristické strany krok ihned ocenil na Twitteru. „Boris Johnson udělal správnou věc, když otočil o 180 stupňů a podpořil náš návrh na zrušení příplatku na NHS pro zdravotnické profesionály a pečovatele,“ napsal Starmer. Ten předtím oznámil, že v této věci předloží pozměňovací návrh k imigračnímu zákonu, který v těchto dnech projednává dolní komora britského parlamentu.

Starmer označil vývoj za „vítězství základní slušnosti“, není podle něj možné „jeden den našim pečovatelům tleskat a další den jim naúčtovat poplatek za používání NHS“.

Celá věc byla o to pikantnější, že premiér Johnson nemoc sám prodělal a tři dny kvůli tomu musel strávit na jednotce intenzivní péče. Po propuštění z nemocnice uvedl, že mu zaměstnanci NHS „zachránili život“, přičemž na premiérově léčbě se údajně podíleli i zdravotníci ze zahraničí.