Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z organizace Islámský stát

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni podezřelí z účasti na teroristické síti Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct. Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí kurdsko-arabské koalice SDF. Její ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

Bojovnice SDF se ženou bojovníka IS v syrské Hasace
Zdroj: Reuters Autor: ALI HASHISHO

Zajatci se údajně po vzpouře zmocnili přízemí rozsáhlého objektu v provincii Hasaka. Přesný počet uprchlých vězňů nebyl ihned známý, podle syrské státní televize jich uteklo 12. Agentura AP uvádí, že v objektu byli zadržováni zahraniční přívrženci IS, prý ale nebylo jasné, z jakých zemí pochází.

„Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký,“ citovala AP mluvčího SDF. „Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom ji dostali pod kontrolu,“ sdělil.

Zprávu o incidentu následně potvrdil i mluvčí mezinárodní koalice podporující SDF. „Koalice poskytuje našim partnerům ze Syrských demokratických sil podporu v podobě leteckého monitorování, zatímco potlačují povstání v detenčním zařízení v Hasace,“ napsal na Twitteru americký plukovník Myles Caggins.

Mezinárodní koalice v čele s USA byla najvýznamnějším spojencem SDF do loňského rozhodnutí Donalda Trumpa o stažení ze Sýrie. Po něm je podpora slabší a Kurdové se na své bezpečnosti museli dohodnout s režimem Bašára Asada a Rusy. Za ohrožení považují především sousední Turecko, které SDF považuje za teroristy.

Podle agentury Reuters není k dispozici ani celkový počet vězňů zadržovaných v daném zařízení. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, kteří jsou podezřelí z napojení na IS. Údajně mezi nimi jsou dva až čtyři tisíce cizinců z desítek různých zemí.