„Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," řekla Merkelová po střelbě v Hanau

Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí k lidem jiného původu, řekla německá kancléřka Angela Merkelová po útoku v hesenském městě Hanau, kde ve středu večer muž zabil nejméně devět lidí. Slovy o šoku a hrůzostrašné tragédii pak reagují nejvyšší představitelé Evropské unie. Soustrast blízkým obětí vyjádřili šéfové Evropské rady, komise i parlamentu. 

Merkelová mluví o nanejvýš smutném dnu. „Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu,“ poznamenala a dodala, že si nedokáže představit, čím procházejí rodiny a přátelé zastřelených. Zraněným přeje, aby překonali fyzické i psychické následky hrozného útoku, o němž je od rána průběžně informována.

„Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech,“ prohlásila také německá kancléřka. Konkrétně zmínila vraždy neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 usmrtila deset lidí převážně tureckého původu, nebo loňský útok pravicového extremisty v Halle, který si vyžádal dvě oběti. Zdůraznila, že se její vláda i veškeré státní úřady těm, kdo se Německo snaží rozdělovat, staví s veškerou silou a rozhodností.

O tom, že rasismus je jed, při návštěvě Hanau mluvil i ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), podle něhož je rasistický motiv zřejmě možné považovat za daný. Ministr financí Olaf Scholz (SPD) o útočníkovi hovořil jako o pravicovém teroristovi. Slova o terorismu nebo pravicovém extremismu volí i další politici. „Stojím na straně všech lidí, které ohrožuje rasistická nenávist,“ uvedl zase spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

Na výjimečnou situaci v Hanau reagoval také jeho primátor Claus Kaminsky (SPD), podle kterého hodiny od středeční 22. patří k nejsmutnějším a nejvíce hořkým, které toto město v dobách míru kdy zažilo.

Video Studio ČT24
video

Vyjádření německé kancléřky po útoku v Hanau

AfD: Čin pomatence či amok

Výrazně jinak na útoky reaguje pravicově populistická až radikální Alternativa pro Německo (AfD), jejíž představitelé zdůrazňují, že šlo o čin pomatence, nebo hovoří o amoku. Část politiků se podle AfD, která je z verbálního podněcování nenávisti často obviňována, snaží na případu získat politické body, což strana odsuzuje.

Někteří kritici na to na Twitteru reagují slovy o tom, že je to právě AfD, která se snaží zneužít každého vážného trestného činu, který nespáchá Němec, ale cizinec.

Von der Leyenová: Dnes truchlíme s vámi

Reakce na událost přicházejí i z Evropské unie. „Dnes truchlíme s vámi,“ vzkázala na Twitteru německá předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Tragédií v Hanau je „hluboce šokovaná“. „Myslím na rodiny a přátele obětí, kterým bych chtěla vyjádřit nejhlubší soustrast,“ uvedla.

Podobná slova volil šéf unijních summitů Charles Michel, podle kterého „nesmyslná ztráta životů představuje tragédii, ať se stane kdekoli“.

„Hrůzostrašná střelba v německém městě Hanau mě šokovala a uvrhla do hlubokého smutku. Naše myšlenky směřují k obětem a jejich milovaným. Jakákoli forma nenávisti a násilí nás sjednocuje,“ napsal zase předseda europarlamentu David Sassoli.

Zeman: Se znepokojením sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti

Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis svému německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi.

„Se znepokojením sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti, jenž je dnes bohužel patrný po celé Evropě. I když útokům, jako byl ten v Hanau, nebudeme nikdy schopni zcela zabránit, pozitivně vnímám rostoucí nasazení německých bezpečnostních složek, kterým se dlouhodobě daří odkrývat plánované akty násilí a teroru,“ napsal Zeman.

Lítost vyslovil i tuzemský premiér Andrej Babiš (ANO). „Jsem hluboce otřesený, jako každý, kdo četl zprávu o střeleckém útoku ve městě Hanau, při kterém přišlo o život nejméně devět lidí a mnoho dalších utrpělo zranění. Lituju každého lidského života ztraceného v důsledku tohoto nepochopitelného násilí,“ napsal na Twitteru.

Soustrast Německu vyjádřil rovněž český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Otřesná tragédie v Hanau, pro kterou neexistuje ospravedlnění,“ uvedl.

Francouzský prezident Macron na Twitteru napsal, že se ho zmocňuje „ohromný smutek“ a že Německo má po „tragickém útoku“ jeho plnou podporu. „Stojím po boku (německé) kancléřky Angely Merkelové v boji za naše hodnoty a ochranu našich demokracií,“ stojí v jeho příspěvku.

Střelec v Hanau ve středu večer ve dvou barech s nabídkou vodních dýmek zabil devět lidí a další osoby zranil. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou, která byla rovněž zastřelena. Podle německé policie měl útočník xenofobní sklony. Policisté událost vyšetřují s podezřením na terorismus.