Neznámý virus se objevil už i v Thajsku a Japonsku. Čína hlásí dva mrtvé

Neznámý a potenciálně nebezpečný virus, který zaznamenaly úřady v Číně, se už objevil i v Thajsku a Japonsku. Peking hlásí dva případy úmrtí a čtyři desítky nemocných, všichni pocházejí z města Wu-chan. Ohledně nemoci vyvolávající dosud nepopsaný typ zápalu plic už vydala varování i Světová zdravotnická organizace. I když je virus zatím pod kontrolou, mohl by se podle ní rozšířit i do dalších oblastí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Nový virus se dostal za hranice Číny

Do ulic čínského Wu-chanu vyrážejí lidé raději jen v ochranných maskách. Nový typ koronaviru se začal v jedenáctimilionovém městě šířit v prosinci, nakazily se jím čtyři desítky lidí a jeden z nich, 61letý muž, se stal první obětí epidemie. Pacient, který již před nákazou trpěl četnými zdravotními problémy, zemřel před týdnem na selhání srdce.

Muž, který nemoci podlehl jako druhý, onemocněl 31. prosince a o pět dní později se jeho stav zhoršil, s těžkým zánětem srdečního svalu, selháváním ledvin a vážným postižením dalších orgánů, upřesnily úřady. Ze 41 pacientů zůstává pět ve vážném stavu.

Virus se zatím nepřenáší mezi lidmi

Od 3. ledna nebyly ve Wu-chanu registrovány žádné další případy infekce a podle úřadů nic nenaznačuje, že by se choroba přenášela z člověka na člověka. Nikdo ze 739 osob, které byly v blízkém kontaktu s pacienty, včetně lékařského personálu, se nenakazil.

Obavy z šíření viru se už z pevninské Číny rozšířily i do Hongkongu. „Nosím masku, protože se opravdu obávám onemocnění v Číně. Je zatím neznámé a chci ochránit sebe i svoji rodinu,“ vysvětluje obyvatel Hongkongu Yueng.

Nákaza se mezitím vyskytla i v Thajsku. Jedná se o vůbec první případ, který se objevil mimo čínské území. Nákaza byla potvrzena u dvou Číňanek, které přicestovaly do země z Číny. Po jednašedesátileté ženě byl virus zjištěn i u její čtyřiasedmdesátileté krajanky. Od svého příjezdu v pondělí je žena v karanténě.

Thajsko je v pohotovosti, protože očekává až milion čínských návštěvníků u příležitosti lunárního Nového roku, který letos připadá na 25. leden, upozornila agentura Reuters. Úřady začaly kontrolovat cestující na čtyřech letištích, která přijímají letadla z Wu-chanu. Od 3. ledna tam prošlo rychlým testem přes 13 600 pasažérů.

Kontroly na letištích kvůli záhadné nemoci
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited
Krátce po Bangkoku nahlásilo prvního nemocného i Tokio. „Jeden člověk, který navštívil město Wu-chan, byl pozitivně testován na nový typ koronaviru. Jedná se o první případ v Japonsku,“ potvrdil mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Kontroly na letištích i nádražích

Také Čína už kontroluje pasažéry na letištích a pro případ, že by se u některého z nich projevila nemoc, úřady dodávají speciální balíčky první pomoci. Opatření už zavádějí i na nádražích.

„Budeme odhodlaně bránit tomu, aby propukla epidemie prostřednictvím železniční dopravy. Nebudeme vůbec šetřit silami při tom, abychom ochránili zdraví a bezpečí našich pasažérů,“ ujišťuje místopředseda státních čínských drah Li Wenxin.

Podle Světové zdravotnické organizace se neznámý virus zatím šíří jen v omezené míře. Varuje ale, že by nákaza mohla dosáhnout mnohem větších rozměrů. „Svět si pamatuje, co se stalo v minulosti v případě SARS, a právě proto monitorujeme, jestli je něco takového možné a co potřebujeme, abychom se připravili,“ říká Maria Van Kerkhoveová z útvaru pro nově vznikající onemocnění WHO.

Onemocnění způsobuje zvláštní druh koronaviru. Ty mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako syndrom onemocnění dýchacích cest SARS či MERS. Během epidemie SARS před osmnácti lety zemřelo v Číně asi sedm set lidí. Dalších osm tisíc v šestadvaceti zemích se nakazilo.

V podezření je rybí trh

Čínští lékaři ale tvrdí, že jsou na správné cestě k tomu, aby podobné tragédii zabránili. „Získali jsme genetický scan viru. Můžeme tak vyvinout postup, na základě kterého budeme moci určit klinickou diagnózu,“ vysvětluje lékař fakultní nemocnice v Pekingu Wang Guangfa.

Příčina onemocnění není známá. Stopy zatím vedou k rybímu trhu ve Wu-chanu, kde často nakupovali někteří z nakažených.