Neznámý virus se objevil už i v Thajsku a Japonsku. Čína hlásí dva mrtvé

3 minuty
Horizont ČT24: Nový virus se dostal za hranice Číny
Zdroj: ČT24

Neznámý a potenciálně nebezpečný virus, který zaznamenaly úřady v Číně, se už objevil i v Thajsku a Japonsku. Peking hlásí dva případy úmrtí a čtyři desítky nemocných, všichni pocházejí z města Wu-chan. Ohledně nemoci vyvolávající dosud nepopsaný typ zápalu plic už vydala varování i Světová zdravotnická organizace. I když je virus zatím pod kontrolou, mohl by se podle ní rozšířit i do dalších oblastí.

Do ulic čínského Wu-chanu vyrážejí lidé raději jen v ochranných maskách. Nový typ koronaviru se začal v jedenáctimilionovém městě šířit v prosinci, nakazily se jím čtyři desítky lidí a jeden z nich, 61letý muž, se stal první obětí epidemie. Pacient, který již před nákazou trpěl četnými zdravotními problémy, zemřel před týdnem na selhání srdce.

Muž, který nemoci podlehl jako druhý, onemocněl 31. prosince a o pět dní později se jeho stav zhoršil, s těžkým zánětem srdečního svalu, selháváním ledvin a vážným postižením dalších orgánů, upřesnily úřady. Ze 41 pacientů zůstává pět ve vážném stavu.

Virus se zatím nepřenáší mezi lidmi

Od 3. ledna nebyly ve Wu-chanu registrovány žádné další případy infekce a podle úřadů nic nenaznačuje, že by se choroba přenášela z člověka na člověka. Nikdo ze 739 osob, které byly v blízkém kontaktu s pacienty, včetně lékařského personálu, se nenakazil.

Obavy z šíření viru se už z pevninské Číny rozšířily i do Hongkongu. „Nosím masku, protože se opravdu obávám onemocnění v Číně. Je zatím neznámé a chci ochránit sebe i svoji rodinu,“ vysvětluje obyvatel Hongkongu Yueng.

Nákaza se mezitím vyskytla i v Thajsku. Jedná se o vůbec první případ, který se objevil mimo čínské území. Nákaza byla potvrzena u dvou Číňanek, které přicestovaly do země z Číny. Po jednašedesátileté ženě byl virus zjištěn i u její čtyřiasedmdesátileté krajanky. Od svého příjezdu v pondělí je žena v karanténě.

Thajsko je v pohotovosti, protože očekává až milion čínských návštěvníků u příležitosti lunárního Nového roku, který letos připadá na 25. leden, upozornila agentura Reuters. Úřady začaly kontrolovat cestující na čtyřech letištích, která přijímají letadla z Wu-chanu. Od 3. ledna tam prošlo rychlým testem přes 13 600 pasažérů.

Kontroly na letištích kvůli záhadné nemoci
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Krátce po Bangkoku nahlásilo prvního nemocného i Tokio. „Jeden člověk, který navštívil město Wu-chan, byl pozitivně testován na nový typ koronaviru. Jedná se o první případ v Japonsku,“ potvrdil mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Kontroly na letištích i nádražích

Také Čína už kontroluje pasažéry na letištích a pro případ, že by se u některého z nich projevila nemoc, úřady dodávají speciální balíčky první pomoci. Opatření už zavádějí i na nádražích.

„Budeme odhodlaně bránit tomu, aby propukla epidemie prostřednictvím železniční dopravy. Nebudeme vůbec šetřit silami při tom, abychom ochránili zdraví a bezpečí našich pasažérů,“ ujišťuje místopředseda státních čínských drah Li Wenxin.

Podle Světové zdravotnické organizace se neznámý virus zatím šíří jen v omezené míře. Varuje ale, že by nákaza mohla dosáhnout mnohem větších rozměrů. „Svět si pamatuje, co se stalo v minulosti v případě SARS, a právě proto monitorujeme, jestli je něco takového možné a co potřebujeme, abychom se připravili,“ říká Maria Van Kerkhoveová z útvaru pro nově vznikající onemocnění WHO.

obrázek
Zdroj: ČT24

Onemocnění způsobuje zvláštní druh koronaviru. Ty mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako syndrom onemocnění dýchacích cest SARS či MERS. Během epidemie SARS před osmnácti lety zemřelo v Číně asi sedm set lidí. Dalších osm tisíc v šestadvaceti zemích se nakazilo.

V podezření je rybí trh

Čínští lékaři ale tvrdí, že jsou na správné cestě k tomu, aby podobné tragédii zabránili. „Získali jsme genetický scan viru. Můžeme tak vyvinout postup, na základě kterého budeme moci určit klinickou diagnózu,“ vysvětluje lékař fakultní nemocnice v Pekingu Wang Guangfa.

Příčina onemocnění není známá. Stopy zatím vedou k rybímu trhu ve Wu-chanu, kde často nakupovali někteří z nakažených.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 6 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 6 hhodinami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 6 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...