Rusko-ukrajinská válka se bude řešit v Paříži. Opozice se obává přílišných ústupků Putinovi

Prezidenti Francie, Ruska a Ukrajiny a německá kancléřka se odpoledne setkají v Paříži, aby jednali o řešení ruské vojenské agrese na východě Ukrajiny. V Kyjevě se současně očekává další demonstrace, svolaná opozicí v obavě z případných přílišných ústupků prezidenta Volodymyra Zelenského při první schůzce s ruským protějškem Vladimirem Putinem. V chrámech ukrajinské pravoslavné církve se duchovní a věřící mají modlit „za spravedlivý mír a za vítězství Ukrajiny“.

Video Studio 6
video

Normandská čtyřka bude jednat o situaci na východě Ukrajiny

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude spolu s Angelou Merkelovou, Zelenským a Putinem debatovat o válce na Donbasu poprvé po třech letech. Čtyři státníci tvoří takzvanou normandskou skupinu ustavenou v roce 2015, která se zatím bez větších úspěchů snaží ukončit konflikt mezi ukrajinskou armádou na jedné straně a ruskými bojovníky s donbaskými separatisty na druhé. Válka připravila o život přes 13 tisíc lidí a milion dalších vyhnala z domovů.

Zelenskyj se v Paříži setká s Putinem poprvé. Podle ruského listu Kommersant budou pravděpodobně jednat i mezi čtyřma očima. Mohli by mluvit ale také o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po vypršení stávajícího kontraktu nebo o neexistujícím přímém leteckém spojení mezi oběma státy. Hlavní téma je ale Donbas.

„Opozice by řekla: ‚O čem může Zelenskyj mluvit s Putinem?' Víte, někdo tvrdí, že se to dá vyřešit bez dialogu, ale to je jako, promiňte mi to přirovnání, boj s větrnými mlýny. Stojíme na mrtvém bodě. My se ale chceme pohnout z místa a ukončit to,“ prohlásil Zelenskyj.

Moskva od Kyjeva očekává, že na summitu upřesní svůj postoj týkající se minských dohod, které mají zajistit na východě Ukrajiny mír. „Je pro nás důležité pochopit plány Kyjeva na naplnění minských dohod. Představitelé Ukrajiny totiž vysílají dost sporné signály,“ poznamenal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Souboj „Davida s Goliášem“?

Agentura AFP schůzku politického nováčka Zelenského s ostříleným „veteránem diplomatických intrik“ Putinem už přirovnala k souboji Davida s Goliášem. Navíc „Putin nemá co ztratit“, zatímco „Zelenskyj potřebuje dosáhnout pokroku na cestě k vyřešení konfliktu, jak sliboval před volbami, aniž by však vyvolal dojem, že před Putinem kapituluje“.

Ruští experti, oslovení listem Vedomosti, vesměs nečekají od pařížského summitu ani fiasko, ani průlom, ani vítězství jedné strany.

Předseda ukrajinského parlamentu Dmytro Razumkov již prohlásil, že budoucnost země závisí na úspěchu pařížských jednání, která by měla Ukrajině navrátit ztracená území. Zelenského mluvčí naopak varovala před přehnanými nadějemi, která budí zklamání. Ukrajina ohradí Donbas zdí, pokud jednání v Paříži nepovedou k dohodě o příměří a k výměně zajatců, pohrozil nedávno Zelenského poradce Andrij Jermak.

Už v neděli v centru Kyjeva demonstrovalo několik tisíc Ukrajinců, jejich prezident by podle nich neměl míru dosáhnout za cenu přehnaných ústupků. „Kdyby měl tento mír znamenat rezignaci na ukrajinské zájmy, není to mír, ale kapitulace. Proto říkáme – ne kapitulaci,“ pronesl před protestujícími bývalý ukrajinský prezident a předseda strany Evropská solidarita Petro Porošenko.

Demonstranti požadují, aby Zelenskyj neuzavřel s Putinem žádný kompromis týkající se podoby ukrajinského státu, nepřistoupil na federalizaci země, ani na uspořádání voleb na povstalci ovládaném území v Donbasu, dokud tato území nebude opět kontrolovat Kyjev.

Na okraji summitu se mají setkat Merkelová a Putin. Jednat by podle DPA mohli i o kauze Gruzínce zavražděného v Berlíně.