Babiš chce posílit unijní účetní dvůr. Ví, kde najít v EU úspory, vzkázal z Lucemburku do Bruselu

2 minuty
Události: Babiš si pochvaluje návštěvu Lucemburska, je pro posílení účetního dvora EU
Zdroj: ČT24

Český premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje větší váhu Evropského účetního dvora (EÚD) při rozhodování o finančních tocích uvnitř Evropské unie. Uvedl to v Lucemburku při návštěvě sídla instituce, která kontroluje účetnictví všech příjmů a výdajů EU a jejích orgánů. Babiš také v pátek uctil památku studenta Jana Palacha položením květin u jeho pamětní desky v historickém centru lucemburské metropole.

Evropský účetní dvůr (EÚD), založený v roce 1977, dbá na to, aby byly finanční prostředky EU vynakládány podle schválených zásad a na určené účely. V případě nesrovnalostí však účetní dvůr nemá exekutivní pravomoci.

„Myslím, že je to důležitá instituce, kterou my na Evropské radě úplně nevnímáme. Měli bychom možná více čerpat z jejích informací, protože je to instituce, která poukazuje na úspory, kterých bychom v rámci evropských institucí měli a mohli dosáhnout,“ komentoval Babiš svou návštěvu. 

Babiš už tuší, kde by se dalo ušetřit

Český premiér se domnívá, že například u Evropského parlamentu, který má právě v Lucemburku generální sekretariát, ale také u Evropské komise jsou „obrovské částky, které by se asi daly ušetřit“. Babiš řekl, že pro něj schůzka se zástupci EÚD byla inspirativní a že je nyní „vyzbrojen“ na debatu o příštím rozpočtu Evropské unie.

Premiér využil k návštěvě jedné z unijních institucí se sídlem v Lucemburku nynější dvoudenní oficiální návštěvu Lucemburska. Při pracovní snídani v sídle unijního účetního dvora se setkal s šéfem úřadu Klausem-Heinerem Lehnem nebo s českým zástupcem v EÚD Janem Gregorem. Ten byl Babišovým náměstkem v době, kdy byl současný premiér ministrem financí.

O své činnosti Evropský účetní dvůr každoročně informuje ve výroční zprávě, která je podkladem pro kontrolní činnost Evropského parlamentu. Ze zprávy zveřejněné minulý měsíc vyplývá, že míra chybovosti v rozpočtových výdajích EU loni mírně stoupla na 2,6 procenta z předloňských 2,4 procenta. V roce 2016 to bylo 3,1 procenta.

Dvůr během auditu za rok 2018 zjistil devět podezření z podvodu, které oznámil Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Jedno podezření se týká ČR, a to neupřesněné veřejné zakázky v oblasti hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

EÚD zaměstnává přibližně devět set odborníků, z toho 31 z České republiky. Přibližně dvě třetiny zaměstnanců EÚD tvoří auditoři. Účetní dvůr loni provedl nejvíc auditních dnů v Itálii (335), Německu (347) a Polsku (335). V České republice experti strávili auditem dohromady 101 dní, sdělil ČTK Damijan Fišer z tiskového odboru EÚD.

Babiš ocenil úroveň vzájemných vztahů

Český premiér se v Lucembursku setkal i s představiteli tamního parlamentu, prošel si historické centrum Lucemburku a nakonec zavítal do inovačního centra House of Startups.

Pochvaloval si zejména přátelské osobní vztahy se svým protějškem Xavierem Bettelem. Ten s českým premiérem jednal nejen při čtvrtečním oficiálním setkání, ale také při neformální večeři. Babiš připomněl, že se Bettel loni zúčastnil oslav 100. výročí vzniku Československa.

V pátek Bettel Babiše doprovázel při zastávce u Palachovy desky, při prohlídce katedrály Notre-Dame a návštěvě krypty s ostatky krále Jana Lucemburského a desítky minut ho provázel po ulicích a historických památkách Lucemburku. Zavedl Babiše a jeho manželku Moniku i do městského muzea a několika obchodů se suvenýry.

Návštěva Lucemburku se podle Babiše povedla. „Přijetí bylo na nejvyšší úrovni. Byl jsem i u velkovévody, kde jsem i přetáhl čas,“ pochlubil se premiér. „Snažím se pěstovat osobní vztahy s premiéry a prezidenty. To je důležité, když bojujeme v Evropě za naše zájmy,“ domnívá se. K těsným vztahům s Lucemburskem pak podle něj přispívá i společná historie. „A ta nás spojuje,“ uzavřel Babiš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 7 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 10 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...