Porážka, ale i nekompromisní odvaha. Johnsonovy dopisy pro EU rozdělily britský tisk

Britský tisk žije netradičními dopisy premiéra Borise Johnsona, který požádal Unii o odklad brexitu, zároveň však zdůraznil, že si takový scénář nepřeje. Zatímco některé listy události popisují jako ponižující porážku Johnsona, jiné ho za odvážné dopisy chválí a z chaosu viní britské poslance.

Nedělní vydání britského tisku na titulních stranách komentují sobotní překotný vývoj kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie. Johnson v dolní komoře parlamentu neprosadil svou brexitovou dohodu, protože poslanci místo ní schválili dodatek, jímž se tento krok odkládá až do doby, kdy budou odsouhlaseny potřebné prováděcí zákony.

Johnson nejprve zdůraznil, že o odklad brexitu žádat nebude. Později dopis s žádostí do Bruselu odeslal, ovšem nepodepsal. Připojil k němu naopak další, ve kterém odklad označuje za chybu. 

„Boris proti rozvracečům brexitu bojuje třemi vzdornými dopisy Evropské unii,“ shrnuje události sobotní noci list The Sunday Times, podle kterého Johnson „ve své bitvě za brexit otevřel novou frontu“. Premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat označuje list za nekompromisní.

Podle nedělníku The Sunday Telegraph premiér Johnson žádost poslal jen proto, že ho k tomu váže zákon. „Je to dopis parlamentu, nikoliv můj,“ cituje Johnsonův text list, který premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat vítá. „Poslanci našli další způsob, jak prodloužit agónii naší země a znovu odložit vlastní návrat do reality,“ komentuje sobotní hlasování v Dolní sněmovně.

Jako o „ponižující porážce“ premiéra Johnsona v Dolní sněmovně píše o hlasování nedělník The Observer, podle kterého z premiérových plánů na odchod zbyl jen chaos. Titulní stranu doplňuje fotografie sobotních demonstrací zastánců členství Británie v EU.

Podobně situaci vnímá i Daily Mirror, který premiérův sobotní boj shrnul slovem „ponížen“. O hlasování list referuje jako o Johnsonově porážce, dopisy označil za „protichůdné“.

„Sněmovna bláznů“

Ostatní tisk se vzhledem k uzávěrce spíše než na noční žádost soustředil na hlasování v dolní komoře. List Daily Mail ji označuje za „sněmovnu bláznů“ a hlásí, že „národ kvílí nad tou marností“ kvůli zákonu schválenému v září, který vládě ukládá nutnost dopis žádající EU o tříměsíční odklad brexitu odeslat.

„Proč nás nenechají odejít?“ ptá se na černě vyvedené titulní straně Sunday Express. Otázka je směřována britským poslancům, kteří podle listu zablokovali „Borisovu převratnou dohodu o brexitu“.

Překotné události v Británii nenechaly chladnými ani listy ve zbytku Evropy. Italský list Corriere della Sera si myslí, že „bezprecedentní hra dvou dopisů značně poníží EU“. Francouzský Le Figaro píše, že „britští poslanci vytvořili další neuvěřitelnou epizodu v prodlouženém seriálu brexit tím, že se rozhodli neudělat nic“. Španělský list El Mundo si myslí, že sobotní hlasování znamená pro Johnsona „enormní čáru přes rozpočet“.

„Boj o brexit bude pokračovat ještě déle,“ poznamenal německý Die Zeit. Nizozemský NRC Handelsblad tvrdí, že „sobota nemůže být vnímána jako Johnsonovo selhání“. De Volkskrant se domnívá, že dodatek se nakonec „může ukázat jako Pyrrhovo vítězství“.

„Nestačí zabránit brexitu bez dohody. V určitém okamžiku je třeba souhlasit s nějakou dohodou. Poslanci se musejí přestat řídit regionálními a stranickými zájmy. Teď jde o to vysvobodit zemi z blokády. Pokud parlament příští týden Johnsonovu dohodu smete ze stolu, může následovat jen jediné - předčasné volby. Mnohým pak zmizí úsměv z tváře,“ napsal v komentáři švýcarský nedělník Neue Zürcher Zeitung am Sonntag.