„Totálně zničím a vymažu tureckou ekonomiku,“ varoval Trump Ankaru před neadekvátním zásahem v Sýrii

5 minut
Události ČT: Trump otevřel Turecku cestu k operaci proti Kurdům
Zdroj: ČT24

Americký prezident pohrozil, že „totálně zničí a vymaže z povrchu zemského“ tureckou ekonomiku, jestliže Ankara podnikne v reakci na stahování amerických vojáků ze Sýrie cokoli, co bude Donald Trump považovat za překročení určité hranice. Turecké ministerstvo obrany v pondělí večer ohlásilo, že dokončilo všechny přípravy pro vojenský zásah v Sýrii. Předtím se americké jednotky ze země začaly stahovat, když Trump oznámil konec mise v Sýrii. Nyní však toto tvrzení zpochybnil a osud mise není jasný.

„Jak jsem se už dříve jasně vyjádřil a teď to jen zopakuji, pokud Turecko udělá něco, co já, se svou velkou a nepřekonatelnou moudrostí, budu považovat za nepřípustné, pak totálně zničím a vymažu z povrchu zemského tureckou ekonomiku,“ napsal Trump na Twitteru.

Na adresu Turecka pak dodal: „Musí se, spolu s Evropou a dalšími, postarat o bojovníky ISIS (Islámského státu) a jejich rodiny. Spojené státy toho udělaly mnohem víc, než kdo čekal, včetně toho, že se jim podařilo stoprocentně dobýt chalífát ISIS. Nyní je načase, aby i ostatní v regionu, někteří velmi bohatí, začali chránit své vlastní území. USA JSOU SKVĚLÉ!“

Pentagon: Akce může mít „destabilizující účinky“

Jak uvedl mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman, ministr obrany Mark Esper a náčelník generálního štábu generál Mark Milley již svým tureckým protějškům sdělili, že jednostranná vojenská operace v kurdské části Sýrie je pro Turecko riziková.

Hoffman dodal, že Pentagon spolupracuje se svými spojenci a koaličními partnery a snaží se Ankaře zdůraznit, že by její akce mohla mít „destabilizující účinky“ pro Turecko i celý region. Pentagon uvedl, že kroky Ankary neschvaluje a nepodporuje.

Americký prezident už dříve rozhodnutí Washingtonu o stažení vojáků ze Sýrie zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které střeží na severu Sýrie Kurdové.

Proti stažení amerických jednotek ze Sýrie se ve Washingtonu zvedla vlna protestu. Vlivní republikáni i představitelé armády varovali, že by opuštění oblasti vedlo k posílení pozic Ruska a Íránu v Sýrii a k masakru Kurdů, kteří byli klíčovými americkými spojenci v boji proti Islámskému státu.

Agentura AFP v pondělí večer citovala nejmenovaného vysoce postaveného představitele americké vlády, že rozhodnutí stáhnout vojáky ze Sýrie se týká jen padesátky až stovky příslušníků speciálních sil, kteří budou přemístěni na jiná místa v zemi.

Trumpa kritizují i někteří republikáni

Trumpovo rozhodnutí o stažení vojáků ze severu Sýrie kritizovali i jeho nejbližší spojenci v Kongresu. Například republikánský senátor Lindsey Graham tento krok označil za „katastrofu“.

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell zase prohlásil, že „z ukvapeného stažení amerických sil ze Sýrie bude mít prospěch Rusko, Írán a Asadův režim“. Navíc by tento krok mohl zvýšit riziko, že se Islámský stát a další radikální skupiny přeskupí a vzchopí k novému boji, dodal McConnell.

„Toto rozhodnutí představuje mimořádnou hrozbu pro bezpečnost a stabilitu v regionu a vysílá nebezpečný vzkaz Íránu a Rusku, stejně jako našim spojencům, že Spojené státy už nejsou důvěryhodným partnerem,“ uvedla v prohlášení šéfka Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová. Trumpa vyzvala, aby své rozhodnutí změnil.

Kurdové: USA se obracejí ke spojencům zády

Kurdové zase Spojené státy obvinili z toho, že se obracejí ke spojencům zády a ohrožují tak úspěchy, kterých se za poslední roky podařilo v boji s IS dosáhnout.

Francie vyzvala Turecko, aby na severu Sýrie nepodnikalo žádné jednostranné kroky, které mohou bránit pokračujícímu boji proti teroristům z IS. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Moskva rozumí potřebě Ankary zajistit bezpečnost země, ale „zároveň je potřeba respektovat územní a politickou celistvost Sýrie“.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval všechny strany v severovýchodní Sýrii, aby zachovaly maximální zdrženlivost. Evropská unie varovala, že hrozící turecká ofenziva proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie by mohla ublížit civilistům a způsobit „obrovské vysídlení“ obyvatel.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, jehož země je velkým spojencem Damašku, Spojené státy označil za „irelevantního okupanta v Sýrii“ a vyzval k respektování syrské územní celistvosti. „Míru bude dosaženo a s terorismem bude možné bojovat, jen když bude respektována územní celistvosti Sýrie i její obyvatelé,“ napsal Zaríf na Twitteru.

7 minut
Horizont ČT24: Komentáře zpravodajů ČT v Turecku a USA
Zdroj: ČT24

Turecká armáda v pondělí zaútočila na kurdské pozice

Turecký představitel, jehož citovala agentura Reuters, počítá s tím, že turecká vojenská operace začne až po stažení všech Američanů, což podle tohoto zdroje může trvat i týden. Ankara se prý chce vyhnout jakémukoli incidentu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k zahájení operace řekl, že „to může být kdykoli a bez varování“.

Turecké jednotky již v pondělí večer podnikly útok na pozice kurdských sil a na základnu arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) ve městě Málikíja, které leží blízko turecké hranice na severu Sýrie. Informovala o tom syrská státní agentura SANA. Jak to souvisí s plánovanou ofenzivou, zatím není jasné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 5 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 6 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 6 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 6 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 7 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 8 hhodinami
Načítání...