Tisíce lidí v Moskvě demonstrují za propuštění účastníků masivních letních protestů

V centru Moskvy se na povolené manifestaci sešlo podle odhadu místní policie na 20 tisíc lidí, kteří demonstrovali za svobodu pro souzené účastníky letních protivládních protestů. V okolí Sacharovovy třídy platily už od rána dopravní uzavírky.

Protest v Moskvě
Zdroj: REUTERS Autor: Tatyana Makeyeva

Podle opozičního listu Novaja Gazeta dorazil odpoledne na manifestaci na Sacharovovu třídu i známý opoziční předák Alexej Navalnyj. Demonstrace se totiž koná i na podporu stíhaných spolupracovníků z jeho Fondu boje s korupcí (FBK) a za propuštění lidí, které opozice označuje za „politické vězně“.

Zástupy demonstrantů za deště mávaly vlajkami a provolávaly slogan „Propusťte je všechny!“.

„Mějme víru ve svou sílu. Pokud ukážeme sílu, domůžeme se jejich propuštění,“ řekl na demonstraci Navalnyj. „Jsem si jistý, že díky této manifestaci bude propuštěno více lidí,“ citovala opozičního vůdce agentura Reuters.

„Nikomu se u ruských soudů nemůže dostat spravedlivého slyšení – nespravedlnost a bezpráví se teď může dít každému,“ řekla protestujícím z pódia spolupracovnice Navalného Ljubov Sobolová. „Ukázali jsme jim, že jsme silní a budeme nadále bránit svá práva,“ prohlásila Sobolová.

Protesty v Moskvě vyvolalo letos v červenci rozhodnutí úřadů, které nepovolily kandidaturu řady nezávislých a opozičních kandidátů v místních zářijových volbách.

Při potlačování demonstrací, převážně nepovolených, policie zadržela přes 2400 lidí, většinu z nich záhy propustila. Někteří ale byli obviněni z vyvolávání masových nepokojů či napadení policistů a dostali i několikaleté tresty vězení.

Demonstrací z letošního léta v Moskvě se účastnily desítky tisíc lidí a jsou označovány za největší za předchozích několik let.

Agentura Reuters ovšem poznamenala, že protesty nepředstavují hrozbu pro prezidenta Vladimira Putina, který loni drtivě vyhrál další volby. Přicházejí však v době jeho klesající podpory po letech propadu reálných příjmů Rusů a nepopulárního zvyšování věku odchodu do důchodu.