Hlavním poraženým je britská demokracie, píše evropský tisk o přerušení parlamentu

Rozhořčení, rozruch a šok vyvolalo podle čtvrtečních vydání britských novin rozhodnutí premiéra Borise Johnsona přerušit před plánovaným brexitem na několik týdnů zasedání parlamentu. Podle levicového listu The Guardian se nyní opozice připravuje na „poslední zoufalý pokus“ zabránit odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody. List Financial Times napsal, že Johnson parlamentu odepřel vyjádřit se k nejzávažnějšímu rozhodnutí za posledních čtyřicet let. Evropští novináři píší nejčastěji o ráně pro jednu z nejstarších demokracií.

Video Studio 6
video

Zprávy: Britové reagují na přerušení schůze parlamentu

Podle The Guardian blízkého opozičním labouristům vyvolal Johnsonův krok na politické scéně „rozhořčení“. Opoziční strany se proto podle něj připravují na „historický parlamentní střet“ a „poslední zoufalý pokus“ zabránit brexitu bez dohody.

Deník nazvaný „i“, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, rovněž popisuje „rozhořčení“, které Johnsonův postup vyvolal u opozice. Upozorňuje, že proti vládě je v případném hlasování o nedůvěře nyní ochotna zvednout ruku i řada konzervativních poslanců.

Demonstrace za rychlý brexit
Zdroj: Reuters
Autor: Henry Nicholls

Středeční vývoj byl podle Financial Times „těžkou ránou“ pro odpůrce brexitu bez dohody. Podle listu odepřel Johnson parlamentu, „domovu britské demokracie“, právo vyjádřit se k „nejzávažnějšímu rozhodnutí za posledních více než čtyřicet let“.

Konzervativní noviny The Times píší, že Johnson nyní hraje „vabank“. Svým rozhodnutím vynutit si přestávku v zasedání parlamentu „dostal Británii na pokraj ústavní krize“.

Premiér Johnson požádal královnu Alžbětu II., aby po letní přestávce končící 3. září přerušila zasedání britského parlamentu od 10. září do 14. října. Panovnice mu vyhověla. Na konci října má přitom Spojené království opustit Evropskou unii. Poslanci tak budou mít méně času na legislativní kroky související s brexitem. Opozice varovala, že se pokusí přerušení aktuální schůze zabránit a vyvolat chce i hlasování o nedůvěře vládě.

Bulvár Johnsona ocenil

Podle bulvárního Daily Mailu dlouhodobě prosazujícího brexit přestal Johnson jednat v rukavičkách. Na titulní stránce otiskl fotografii předsedy britské vlády v boxerském postoji. Jeho středeční krok označuje za „historický“. Ačkoli to premiér popírá, je podle bulvárního listu jasné, že se svým krokem snaží zkřížit plány odpůrcům brexitu, které list kritizuje jako „hysterické“.

Konzervativní a euroskeptický bulvární list Daily Express označil Johnsonův postup za „odvážný“ krok, jímž rozdrtil poslance, kteří si umínili zabránit opuštění EU. „Brexit: kostky jsou vrženy,“ zní jeho titulek.

Daily Mirror na titulní stránce využívá slovní hříčky a ve slově „prorogue“, které se používá pro přerušení zasedání parlamentu, zvýraznil slovo „rogue“. To znamená darebák či lump. Pod nápisem je fotografie britského premiéra.

Pro zachování moci udělá Johnson cokoli, píše se v Evropě

„Vláda, která je lidu povinována skládat účty, demontuje z vypočítavosti zvolené zástupce lidu. Johnson možná tento mocenský boj vyhraje. Ale cena za to bude vysoká,“ napsal německý list Süddeutsche Zeitung, podle kterého je taktika britského premiéra záludná i geniální zároveň. Parlament se po jeho středečním kroku prý stal jen divákem, který zpoza plotu sleduje dění, aniž by mohl zasáhnout. Hlavním poraženým je podle listu britská demokracie.

„Pro parlament, který v politickém folkloru platí za matku všech parlamentů a který je často obdivován jako vzor, je to těžká rána,“ reagoval v komentáři list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung nemohl být Johnsonův postup přímočařejší a bezohlednější. Cílem premiéra je podle něj především zajistit si vlastní politické přežití. „Jisté je jedno: Po třech letech únavného brexitového chaosu je konečně jasno. Po tlusté čáře za brexitovým dramatem touží mnoho lidí,“ napsaly noviny.

Také podle nizozemského listu De Volkskrant je hlavním Johnsonovým cílem zachování moci. „Najednou zmizela jakákoli finanční disciplína a (premiér) vydává peníze na všechno možné… Brexit je (pro Johnsona) prostředkem, jak vyhrát volby. Zachování moci je totiž v britské politice důležitější než vše ostatní, včetně zájmu země,“ napsal list.

El Mundo: Účet za populisty splatí celý kontinent

Podle španělského listu El Mundo žene Johnson Británii směrem k autokracii. „Ještě nevíme, zda jeho nejnovější manévr bude znamenat konec jeho vlády. Víme ale dvě věci: brexit bez dohody vyvolá sociální a hospodářské drama, jehož následky si hlavní poškození – britští občané – asi ještě neuvědomují. A víme také, že když dáte moc populismu, bude muset účty platit nejen jedna země, ale celý kontinent,“ varoval španělský list.

Italské noviny Corriere della Sera označují Johnsonův postup za „manévr kamikadze“, který by mohl „zasadit smrtelnou ránu citlivé ústavní rovnováze“ ve Spojeném království. „Pravděpodobně ale Johnson neměl jinou možnost,“ píše dále list. „Nyní za sebou premiér spálil všechny mosty. Nyní už Brusel nemůže doufat v nějaké zákulisní manévry opozice, musí to vše začít brát vážně,“ dodaly italské noviny.