Demonstranti chtějí ochromit dopravu u letiště v Hongkongu. Policie zasáhla slzným plynem

V Hongkongu opět vyšly do ulic tisíce lidí. Protestující se střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn. Organizátoři protestů předtím vyzvali k přetížení dopravy na letiště. Čínské úřady mezitím propustily zaměstnance britského konzulátu v Hongkongu Simona Chenga, který byl zadržen kvůli údajnému zapojení do prostituce.

Demonstranti v Hongkongu se střetli s policií
Zdroj: REUTERS Autor: Tyrone Siu

„Jeďte na letiště různými prostředky, vlakem, letištními autobusy, taxíky, na kolech i v soukromých vozidlech,“ psali organizátoři v on-line výzvě. Podle agentury Reuters je ale osobní i hromadná doprava vedoucí na letiště zatím plynulá.

Část demonstrantů se podle hongkongského listu South China Morning Post rozhodla zabarikádovat některé z ulic v industriální čtvrti naproti přístavu. V těchto místech následně došlo ke střetu obou skupin, policie proti demonstrujícím poprvé po deseti dnech použila slzný plyn, ti na ní házeli lahve a cihly.

Kvůli plánovaným pochodům hongkongský železniční dopravce uzavřel čtyři stanice v hustě obydlené oblasti, do ulic i přesto vyšly tisíce lidí. Někteří z nich se v poklidném protestu posadili na zem u vchodu do jedné ze stanic, aby zaměstnancům dopravce zabránili zavřít brány.

Podezřelé „chytré“ lampy

Další požadují odstranění „chytrých“ sloupů pouličního osvětlení kvůli možným sledovacím systémům, napsala agentura AP. Protestující se obávají, že do nich čínské úřady nainstalovaly kamery s vysokým rozlišením, které jim s pomocí softwaru umožní rozpoznávání obličejů. Podobné systémy umožní policii určit identitu osob i v mnohatisícovém davu. Skupinka demonstrantů jeden ze sloupů s pomocí pily a lan strhla.

V pátek večer místního času tisíce obyvatel Hongkongu utvořily v ulicích lidský řetěz po vzoru 1,5 milionu lidí z Estonska, Lotyšska a Litvy, kteří tak učinili před 30 lety.

Hongkongem zmítají protesty už 11 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Napětí mezi Londýnem a Pekingem sílí

Peking viní Velkou Británii a další západní země, že se vměšují do čínských záležitostí v Hongkongu. Británie, USA a další země vyzvaly Čínu, aby respektovala zásadu „jedna země, dva systémy“, na jejímž základě se Hongkong vrátil v roce 1997 pod čínskou správu.

Napětí mezi Pekingem a Londýnem se ještě prohloubilo poté, co byl Simon Cheng z britského konzulátu zadržen v pevninské Číně kvůli údajnému zapojení do prostituce.

Cheng byl plánovaně propuštěn po 15 dnech vězení, podle úřadů se ke své „nezákonné činnosti“ přiznal. Neměl přitom možnost se oficiálně bránit u soudu, podotkla agentura Reuters. Cheng je nyní zpět v Hongkongu, informovala jeho rodina.