Ministerstvo spravedlnosti USA rozhodlo o obnovení poprav vězňů odsouzených federálními soudy. To vyvolalo velkou kritiku opozičních demokratů a lidskoprávních organizací. Poslední federální vězeň byl popraven v roce 2003. V roce 2014 tehdejší prezident Barack Obama navíc rozhodl o přezkoumání popravčích procedur kvůli sporům o složení chemikálií ve smrtících injekcích. Některé americké státy zabíjení odsouzenců nezastavily.
Obnovení trestu smrti ve federálních věznicích v USA vyvolalo kritiku opozice
Podle sdělení ministerstva spravedlnosti americký vězeňský úřad už přezkoumávání ukončil a dospěl k názoru, že v popravách na federální úrovni lze pokračovat. Prvních pět odsouzenců přijde o život počínaje letošním prosincem ve federálním vězení Terre Haute ve státě Indiana.
Uchazečka o demokratickou kandidaturu na prezidenta Kamala Harrisová popsala trest smrti jako „nemorální a hluboce vadný“. Její soupeř ve vnitrostranickém klání Bernie Sanders avizoval, že by v případě zvolení nejvyšší trest úplně zrušil. Další aspirant na místo v Bílém domě Pete Buttigieg upozornil, že při udělování trestu smrti hrají roli „rasa a geografie“.
Organizace Unie pro americké občanské svobody (ACLU) kritizovala, že pětice poprav se má uskutečnit časově blízko sebe. Vyjádřila také pochyby nad férovostí rozsudků.
Jedním z federálních trestanců, které trest smrti čeká, je Daniel Lewis Lee, hlasatel výlučnosti bílé rasy, který v Arkansasu zavraždil tříčlennou rodinu včetně osmileté dívky. Dalšími jsou původní Američan Lezmond Mitchell, který zabil starší ženu a její vnučku, Wesley Ira Purkey, který znásilnil a zabil mladou dívku, Alfred Bourgeois, který zneužil a zabil svou dceru a Dustin Lee Honken, který zabil pět lidí.
Za čtyři dekády patnáct set poprav
Tresty smrti ukládají americké federální soudy zřídka. Popravy vězňů byly v USA federálně zastaveny v roce 1972, ale v roce 1976 byly znovu povoleny. Od roku 1988 směly hrdelní trest vykonávat i federální věznice, do roku 2003 poslaly ale na smrt jen tři odsouzence.
„Kongres výslovně povolil trest smrti v zákoně, který přijali zástupci lidu v obou kongresových komorách a který podepsal prezident,“ uvedl v prohlášení ministr spravedlnosti William Barr. „Ministerstvo spravedlnosti vládu práva respektuje. Tresty uložené v našem soudním systému dlužíme obětem a pozůstalým,“ konstatoval.
Soudy jednotlivých amerických států tresty smrti navzdory federálnímu moratoriu ukládají a popravy v některých z nich pokračují, například v Texasu, Georgii nebo Jižní Karolíně. Od roku 1976, kdy se v amerických státech znovu začalo popravovat, přišlo rukou kata o život přes patnáct set lidí.