Mladá krev v čele Evropské rady. Michel chce solidaritu s uprchlíky, slibuje obnovu důvěry

Budoucí předseda Evropské rady Charles Michel se ujme funkce v době, kdy EU zažívá vnitřní turbulence. Současný belgický premiér tvrdí, že je hlavně třeba si začít vzájemně věřit. V minulosti tento liberál kritizoval země V4 za přístup k migrační krizi. Zároveň se ozývají kritické hlasy, že 43letý Michel nemá dostatek politických schopností.

Video Události
video

Události ČT: Budoucí šéf Evropské rady Michel prosazuje jednotu a solidaritu

Michel, jehož otec Louis byl ministrem zahraničí a evropským komisařem, studoval právo v Bruselu a v Amsterdamu, následně se stal advokátem. 

Nejmladší ministr v historii

V belgickém parlamentu usedl už ve 23 letech. Od nového tisíciletí působil ve funkci šéfa vnitra v místní vládě Valonska. Ve věku 25 let se stal nejmladším ministrem v historii belgického království. Od roku 2006 stál v čele města Wavre a v únoru 2011 byl zvolen do čela liberální valonské strany Reformní hnutí (MR).

Belgickým premiérem se stal v říjnu 2014 – ve svých osmatřiceti letech byl nejmladším předsedou vlády od roku 1845. Jako šéf kabinetu prošel nejtěžší zkouškou po teroristických útocích v Bruselu v březnu 2016, které si vyžádaly 32 obětí. Po útocích dali k dispozici své funkce ministři vnitra a spravedlnosti, protože Belgie nedostatečně zareagovala na turecké varování o některých pachatelích útoku, které Ankara několikrát vyhostila.

Kvůli kritice bezpečnostních opatření na bruselském letišti, které bylo jedním z terčů krvavých atentátů, podala demisi i ministryně dopravy. Vláda ale nakonec tuto zkoušku přestála a Belgie poté rozšířila účast na bombardování pozic hnutí Islámský stát, které se k útokům přihlásilo.

Spory o migrační pakt

Loni v prosinci Michel oznámil demisi, když opozice navrhla vyslovit jeho vládě nedůvěru. Předtím vedl týden menšinový kabinet, protože původní koalici kvůli neshodám ohledně podpoření migračního paktu OSN opustila největší strana, Nová vlámská aliance. Michel prohlásil, že migrační pakt využívají některé politické strany „k šíření lží a nepravd“.

Po nedávných parlamentních volbách bylo jasné, že Michel znovu do premiérského křesla neusedne, a tak zamířil na vyšší metu. „Myslím, že pokud chcete na evropské úrovni dosáhnout silného rozhodnutí pro budoucnost, je velice důležité se na takové rozhodnutí připravit. A tím i budovat mnohem větší důvěru,“ konstatoval budoucí šéf unijních summitů.

Pro země střední a východní Evropy byl Michel kompromisem. Přitom právě on tyto země nedávno kritizoval slovy, že Unie není bankomat. A také za to, že se nechtějí podílet na migrační krizi. „Bude důležité ochraňovat a podporovat naši jednotu, naši rozmanitost a hlavně naši solidaritu,“ říká Michel. Po odchodu Donalda Tuska tak končí ve vrcholných unijních postech jediný zástupce zemí V4.