Stovky demonstrantů v Hongkongu ničily parlament. Policie rozehnala davy slzným plynem

Demonstranti v Hongkongu v pondělí pronikli do budovy místního parlamentu. Stovky lidí ničily obrazy uvnitř budovy a malovaly vzkazy na zdi. Před půlnocí většina protestujících budovu opustila. Policisté pak davy rozehnali slzným plynem a budovu parlamentu již mají plně pod kontrolou. Obyvatelé Hongkongu protestují proti návrhu zákona o vydávání pachatelů trestných činů mimo jiné do pevninské Číny a požadují rezignaci šéfky města. 

Hongkongská policie už pronikla do parlamentu, lidé z budovy po příchodu těžkooděnců utekli, sdělil zpravodaj agentury AFP. Někteří účastníci protestu podle zpravodajky deníku The Guardian na policisty házeli předměty, zatímco strážci zákona překonávali barikády postavené v průběhu dne.

„Opravdu se velmi obávám toho, že pokud vláda bude nadále ignorovat požadavky demonstrantů, dojde k násilnému zásahu policie nebo dokonce armády,“ podotkl člen zákonodárného sboru Eddie Chu Hoi-dick.

Více než 100 tisíc lidí v pondělí pokojně demonstrovalo v parku v centru města. Skupinka tvořená převážně studenty v maskách a ochranných přilbách však použila kovové nákupní vozíky, tyče a kusy lešení, aby prorazila zesílené sklo, a po setmění vnikla do budovy parlamentu, přestože jim v tom pořádková policie bránila pomocí pepřových sprejů.

Video Události
video

Události ČT: Drama v Hongkongu, kde vzali demonstranti útokem parlament

Nakonec ale zřejmě konfrontaci vzdala. Demonstranti pak prostorami parlamentu proudili bez jakýchkoli zábran. Ničili portréty politiků a na zdi sprejovali vzkazy o chystaném zákonu o extradicích. Ušetřen nebyl ani emblém hongkongské zvláštní administrativní oblasti v hlavním zasedacím sále.

„Vláda je hluchá, musíme udělat víc“

Někteří demonstranti si s sebou přinesli dopravní značky, jiní kusy plechu, deštníky, případně starou britskou koloniální vlajku. Protestující si sedali na místa zákonodárců a kontrolovali jejich telefony, píše Reuters. „Svobodný Hongkong“, „Hongkong není Čína“, zněly některé nápisy na transparentech.

„Jiná cesta není“ nebo „Nejsou žádní výtržníci, jen tyranie“, přeložila televize CNN některé z nápisů na zdech parlamentu.

Část protestujících postavila barikády na přístupových ulicích, píše AP. „Chceme, aby se vláda opět nesnažila umlčet naše hlasy, my jsme budoucností obyvatel Hongkongu a musíme bojovat za naši svobodu. Nevím, jestli to není moc agresivní, ale musíme udělat ještě víc, aby nás vláda vyslyšela,“ konstatoval jeden z vysokoškolských studentů, který se účastní protestů.

Kontroverzní zákon zřejmě automaticky zanikne v létě 2020

Hongkongská vláda v prohlášení nařídila protestujícím, aby objekt okamžitě opustili. Policie zase avizovala, že prostory brzy vyklidí. „Pokud jí v tom bude bráněno nebo se setká s odporem, použila by policie adekvátní sílu,“ uvádí se v prohlášení.

Vláda také oznámila, že pozastavila práci na extradičním zákoně. Legislativa by tak údajně v červenci příštího roku automaticky zanikla.

„Znepokojuje mě nulový respekt k vůli lidu. Pokud tento zákon nebude zcela zrušen, nebudu mít jinou možnost než opustit svůj domov, opustit Hongkong,“ cituje Reuters britského právníka, který žije v Hongkongu už 30 let.

Video Horizont ČT24
video

Expert na Čínu Kučera: Demonstranty by mohlo utišit odstoupení správkyně Hongkongu

Incident se odehrál v době, kdy si hongkongská vláda připomněla 22. výročí přechodu města pod čínskou správu. Ceremoniál se letos netradičně konal v rozsáhlém konferenčním centru, a nikoli venku, což hongkongská vláda odůvodnila „nevlídným počasím“. V Hongkongu brzy ráno slabě pršelo. Akce se zúčastnili zástupci Hongkongu, pevninské Číny a další pozvaní hosté.

Jak popsala agentura Reuters, viditelně unavenou správkyni Hongkongu Carrii Lamovou na ceremoniál doprovodil manžel. Lamová se na veřejnosti objevila poprvé po téměř dvou týdnech. Ve své řeči uvedla, že vláda potřebuje změnit styl vládnutí, aby byla vstřícnější a otevřenější. Rovněž slíbila, že se toho bude dělat více pro mladé.

Demonstrace v Hongkongu trvají již několik týdnů, jednoho z protestů se podle organizátorů zúčastnily dva miliony lidí. Kontroverzní legislativu kritizovaly západní země v čele s USA a Velkou Británií, což popudilo Peking, který v pondělí zdůraznil, že Británie již nenese za Hongkong žádnou odpovědnost. 

Do ulic přitom vyrazil i pro-pekingský tábor. Ten vyvolává potyčky, napadá protestující za demokracii a zničil Lenonovu zeď, kterou při protestech v roce 2014 založila nadace z Česka.

Následky koloniálních let

Obyvatelé Hongkongu se s Čínou neztotožňují. Město bylo přes 150 let britskou kolonií a za tu dobu se vytvořily právní, sociální i kulturní rozdíly, připomněla zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová.

V lidech sílí pocit, že se životní podmínky zhoršují. Vadí jim nápor Číňanů z pevniny a některé kroky vlády, které nahrávají čínským podnikatelským elitám. „Rozhodnutí vlády Carrie Lamové v posledních dvou letech skutečně škodí místním zájmům, zejména kvůli pozemkům a územním projektům, z nichž mají prospěch jen developeři z Číny,“ upozornil politolog Benson Wong z univerzity SLCU v Hongkongu.