Americká Alabama míří k téměř absolutnímu zákazu potratů. Včetně případů incestu nebo znásilnění

Alabama se zřejmě připojí k řadě států USA, které výrazně zpřísnily podmínky, za nichž smí žena podstoupit potrat. Zákonodárci odsouhlasili návrh zákona, který zakazuje interrupce s výjimkou stavu ohrožujícího matku na životě. Lékaři by hrozilo až 99 let vězení, žena by se naopak trestu vyhnula. Legislativu ještě musí podepsat republikánská guvernérka Kay Iveyová, která je ale známou odpůrkyní potratů.

Protest proti zákazu potratů v Alabamě
Zdroj: REUTERS Autor: Chris Aluka Berry

Dosud nejpřísnější potratový zákon ve Spojených státech prošel alabamskou Sněmovnou reprezentantů většinou 74 hlasů vůči třem, v Senátu bylo pro 25 zákonodárců, šest legislativu odmítlo.

Zákonodárci nakonec zakázali ukončení těhotenství v jakékoli době gravidity s výjimkou stavu, který by ohrozil život matky. Republikáni tak odmítli návrh demokratů, aby potrat byl umožněn ženám a dívkám, které se staly oběťmi znásilnění a incestu.

V Alabamě tak zřejmě bude hrozit trest deseti let vězení za pokus provést zákrok, ale až 99 let vězení při realizaci interrupce. Žena, která potrat podstoupí, trestně odpovědná nebude.

„Už dítě v břiše je člověk“

Obhájci zpřísnění potratů tvrdí, že právo na život nenarozeného dítěte je nadřazeno všem ostatním právům. V zákoně se mimo jiné píše, že při potratech zemřelo víc lidských plodů než ve Stalinových gulazích a na kambodžských „vražedných polích“. „Náš zákon stanoví, že dítě v břiše je člověk,“ zdůraznila republikánka Terri Collinsová.

„Doufáme, že pokud zákon prosadíme, všechny ty mladé dámy budou vzdělány svými rodiči, svými ochránci, že pokud se taková situace (incest) přihodí, musíte požádat o pomoc – okamžitě. Pak se mohou dočkat spravedlnosti.“

Clyde Chambliss

republikán
Republikáni v Alabamě rovněž uvádějí, že smyslem návrhu je i to, aby se potratům věnoval přímo Nejvyšší soud USA, který by mohl zvrátit precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973. Dle verdiktu mají ženy ústavní právo na potrat během prvních dvou trimestrů těhotenství. 

„Temný den pro ženy“

Opoziční demokraté marně brojili proti přísnému zákonu. „Říkáme dvanáctileté dívce, která otěhotněla po incestu a znásilnění, že nemá na výběr,“ upozornil demokrat Rodger Smitherman.

Národní organizace pro ženy zákaz interrupcí označila za „protiústavní“. Podle ní jde o „zjevnou snahu o zvýšení politické podpory pro odpůrce potratů v nadcházejících volbách“.

Staci Foxová z organizace obhájců plánovaného rodičovství mluví o „temném dnu pro ženy v Alabamě a napříč zemí“. Zákonodárci by se podle ní měli stydět.

Vivian Figuresová

demokratka

„Nemusíte to dítě vychovávat, nemusíte ho rodit, starat se o něj. Nemusíte pro něj udělat nic. A přesto chcete udělat rozhodnutí za ženu, že tohle musí udělat.“

Vivian Figuresová

demokratka

Soudní dohra

V případě, že guvernérka Alabamy, která se ke svému rozhodnutí zatím nevyjádřila, návrh schválí, Americká unie občanských práv (ACLU) se obrátí na soud.

Americké státy Georgia, Kentucky, Mississippi a Ohio nedávno uzákonily možnost potratů do doby, kdy ještě není tlukot srdce plodu detekovatelný ultrazvukem. Často to jde už po šestém týdnu těhotenství, kdy o něm žena ani nemusí vědět. První podobně přísný zákon schválila v roce 2013 Severní Dakota, následovala Iowa v roce 2018.

Tyto zákony byly následně napadeny žalobami, takže se očekává, že konečné rozhodnutí o ústavnosti připadne na Nejvyšší soud USA, kde mají většinu soudci hlásící se ke konzervativním postojům. 

O změnu potratových zákonů usilují zákonodárci v celkem 16 státech USA. Nejvyšší soud v tomto roce zablokoval nové restrikce v Lousianě, případ se však bude v tomto roce řešit znovu, píše BBC.

Snahy přitom míří i zcela opačným směrem. Třeba demokraté ve státě Virginia chtěli prosadit legislativu umožňující ženám jít na potrat ve třetím trimestru. Zákon ale neprošel ani v příslušném výboru, upozorňuje BBC.