Jsme s vámi. Světoví politici vyjadřují kvůli požáru katedrály Notre-Dame Francouzům podporu

Útěchu i rady nabízí světoví politici Francouzům v reakci na rozsáhlý požár katedrály Notre-Dame, která je symbolem města i celé země. Podporu vyjádřila Francii německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Donald Tusk i americký prezident Donald Trump. Ve Vatikánu vyvolal požár šok a smutek.

Lidé sledují požár katedrály Notre-Dame v srdci Paříže
Zdroj: ČTK/News Pictures Autor: Charbonnier Nathanael

„Notre-Dame v Paříži je Notre-Dame celé Evropy,“ napsal na Twitteru Donald Tusk. „Dnes jsme všichni s Paříží,“ dodal.

Německá kancléřka označila katedrálu známou také jako Chrám Matky Boží za „symbol Francie a naší evropské kultury“.

Britská premiérka Theresa Mayová je „v myšlenkách se všemi lidmi Francie i s hasiči, kteří proti hrozivému požáru bojují“.

„Strašnou zprávu o požáru, který pustoší katedrálu Notre-Dame, symbol křesťanství ve Francii i celém světě, přijal Svatý stolec se smutkem a šokem. Vyjadřujeme francouzským katolíkům i všem lidem v Paříži naši blízkost. Modlíme se za hasiče i všechny lidi, kteří se snaží udělat vše, aby tuto dramatickou situaci zvládli,“ uvedl mluvčí Vatikánu.

Americký prezident Trump vyjádřil nad požárem zděšení. „Je to strašné dívat se na masivní požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Možná by mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny. Je třeba jednat rychle,“ napsal na Twitteru šéf Bílého domu.

„Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelu Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ,“ napsal na Twitteru Andrej Babiš (ANO).

„A protože sám prožíval utrpení a zkoušky, umí přispět na pomoc těm, na které zkoušky přicházejí,“ citoval na Twitteru z bible mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Buďme v modlitbách s Paříží,“ dodal.

Ministr kultury Antonín Staněk uvedl, že je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků při obnově katedrály. „Se zděšením sleduji zprávy o zničujícím požáru katedrály Notre-Dame v Paříži. Stále doufám, že se větší část stavby podaří zachránit,“ prohlásil.

Generální tajemnice UNESCO Audrey Azoulayová uvedla, že její světová kulturní organizace poskytne Francii pomoc, aby „zachránila a zrenovovala toto nedocenitelné dědictví“.

„Je po všem.“ Francouzi sledovali hořící katedrálu se slzami v očích

Mohutnému požáru devastujícímu jeden ze symbolů francouzské metropole zděšeně přihlížely tisíce lidí. Někteří se neubránili slzám, další se usilovně modlili za to, aby se hasičům podařilo Notre-Dame zachránit.

„Paříž je zohavena. Tohle město už nikdy nebude jako dřív,“ řekl agentuře AFP třicátník Philippe, který sledoval dílo zkázy uprostřed davu dalších Pařížanů. „Je to tragédie. Pokud jste věřící, je čas se modlit,“ dodal.

Zatímco se policisté snažili z bezpečnostních důvodů uzavřít přístup na ostrov Île de la Cité, kde gotický chrám stojí, lidé se tlačili na mostech, aby viděli dějinnou tragédii na vlastní oči. Někteří se obávali, že je to poslední příležitost zhlédnout katedrálu stojící po staletí.

„Je po všem, nikdy už ji neuvidíme,“ vyjádřil obavy mnohých sedmatřicetiletý Jérome Fautrey. „Chtěli bychom vědět, proč se to stalo,“ prohlásil a stejně jako někteří další věřící mluvil o tom, že může jít o „boží znamení“.

Vedle obyvatel Paříže sledovaly požár katedrály i skupiny zahraničních turistů. Jedna z nejnavštěvovanějších památek Francie jich stejně jako další dny i v pondělí přivítala tisíce.