Rusko chce vymáhat na Ukrajině údajné škody způsobené Krymu

Moskva hodlá na Ukrajině vymáhat škody, které údajně Kyjev způsobil Krymskému poloostrovu v době ukrajinské správy, před ruskou anexí. V ruské Státní dumě už podle agentury Interfax vznikla pracovní skupina, která se problémem zabývá. Krymský poslanec Andrej Kozenko prý spočítal, že jde o sumu víc než 1,5 bilionu rublů (asi 530 miliard korun).

Ukrajina musí podle Kozenka uhradit Rusku mimo jiné také morální škody způsobené údajnou „ukrajinskou okupací“, mezi něž poslanec počítá popření práv ruskojazyčného obyvatelstva. Nahradit by měl Kyjev peníze, které inkasoval za pronájem sevastopolské námořní základny Rusku, i prostředky ztracené v důsledku protiruských sankcí vyhlášených Západem.

Parlamentní skupinu pro vyčíslení škod vede první místopředseda Státní dumy Ivan Melnikov. Agentuře Interfax řekl, že konečný účet musí být vědecky podložen, protože Rusko hodlá peníze vymáhat s pomocí „evropských parlamentních struktur“.

Krym Moskva předala Ukrajině v sovětské éře dekretem z roku 1954, který byl podle nynější ruské interpretace protiústavní. Po násilné ruské anexi v roce 2014 ukrajinské vedení začalo u několika mezinárodních soudů vymáhat způsobené škody. Loni v květnu Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu nařídil Rusku kompenzovat některým ukrajinským firmám škody způsobené anexí Krymu. Moskva ale rozhodnutí neuznává a nařízení ignorovala.