Homosexuálům hrozí ukamenování. V Bruneji začíná platit tvrdý islámský zákon

V asijském státě Brunej ve středu začal platit islámský zákon, který umožní trestat homosexualitu nebo nevěru smrtí a krádež amputací ruky nebo nohy. Brunej se stává sedmou zemí světa, kde mohou lidé zemřít kvůli své sexuální orientaci.

Sultán Hassanal Bolkiah
Zdroj: Reuters Autor: David Gray

Trest smrti za ni je zakotven i v právním systému Íránu, Saúdské Arábie, Jemenu, Nigérie, Súdánu a Somálska. Mauritánie sice umožňuje odsoudit osobu k ukamenování, ale zároveň v ní platí moratorium na tresty smrti.

Čtyřistatisícová Brunej ohlásila záměr zavést šaríu v roce 2013, nové tresty však začnou platit až nyní.

Rozhodnutí vyvolalo pozornost na celém světě a konalo se několik demonstrací. „Kruté a nelidské tresty“ odsoudila OSN, celebrity jako George Clooney a Elton John vyzvaly k bojkotu luxusních hotelů spojených s Brunejí. Francie Brunej v úterý vyzvala, aby od „tohoto projektu“ odstoupila. Protest vzneslo také Německo.

Brunej patří díky svému nerostnému bohatství k zemím s vysokým hrubým domácím produktem, avšak v posledních letech se potýká v souvislosti s nižšími cenami ropy s recesí. Sultán Hassanal Bolkiah očekává, že zavedení šaríe posílí mezi konzervativci jeho pozici coby islámského vůdce, napsala agentura AFP.

Odbornice na Asii Bridget Welshová se domnívá, že se z Bruneje stává Saúdská Arábie jihovýchodní Asie. „Rostoucí závislost režimu na náboženství se dá vysvětlit oslabením brunejské ekonomiky a obavami z úpadku podpory obyvatelstva,“ řekla Welshová.

Odklon od Západu sblíží Brunej s Čínou 

Orientace Bruneje může odradit západní podniky a usnadnit naopak sbližování s Čínou, která nemá ve zvyku kritizovat své partnery kvůli porušování lidských práv. Čínské podniky už v Bruneji značně investovaly v rámci nové Hedvábné stezky do rafinérie, přehrady a dálnice.

To potvrdil i indonésista z Orientálního ústavu Akademie věd Tomáš Petrů. „Je tady problém geopolitický, kdy izolace ze strany Západu může Brunej vehnat úplně v náruč Číny,“ uvedl Petrů.

Brunejci svého sultána nekritizují, takže není jasné, jak se dívají na novou legislativu. „Brunej je absolutní monarchie, neexistuje jakýkoli odpor vůči králi. Ten je považován automaticky za velezradu, a tudíž se může trestat také smrtí. Lidé nejsou ani zvyklí zvednout hlas. Je tady tak silná cenzura, mravnostní policie a islámská byrokracie, že lidé žiji v podstatě v takovém velmi luxusním vězení,“ popsal indonésista.

Video Tomáš Petrů - Brunej
video

Tomáš Petrů: Homosexualita je v zemi trestná už dlouho a fyzické tresty jsou běžné

Zdroj: ČT24

Přinejmenším ale mezi muslimy, kteří tvoří 70 procent obyvatelstva, zavedení šaríe podporu má. Některé z nich rozhořčila výzva k bojkotu hotelů kontrolovaných sultanátem v Evropě a USA. Brunejský sultán je podle Petrů jedním z nejbohatších lidí světa. 

Expert: Fyzické tresty jsou v oblasti běžné

To, zda se budou tresty smrti ukamenováním vykonávat, není jisté. Homosexualita je ale podle Petrů v zemi trestná už dlouho a fyzické násilí není výjimkou. „Homosexualita se trestá odnětím svobody až na 10 let. Fyzické tresty jsou v této oblasti běžné. Například v Singapuru je to nejčastěji bití rákoskou,“ doplnil dále Petrů.

Brunejský zákoník také zahrnuje už dlouho tresty oběšením, avšak naposledy byl tento trest vykonán v roce 1957. Předseda vlády navíc minulý týden ujistil, že platit budou dva právní systémy. Jeden islámský, který se bude týkat výhradně muslimů, a druhý civilní pro společnost jako celek.

Některé z nových zákonů se ale budou dotýkat i obyvatel jiného než muslimského vyznání. „Bude to případně podle toho, jak v tom kterém sexuálním styku budou lidé propojeni. Pokud jde o muslima a nemuslima, tak se týká automaticky obou,“ vysvětlil Petrů.