Směrnice o copyrightu poškodí digitální ekonomiku Evropské unie, tvrdí Google

Nová evropská směrnice o digitálním copyrightu v podobě, v jaké ji potvrdil europarlament, povede k právní nejistotě a poškodí kreativní a digitální ekonomiku Evropské unie. V prohlášení to uvedla společnost Google.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Britta Pedersen

Směrnice je v konečné podobě podle firmy o něco lepší, než byl původní návrh, ale „detaily jsou důležité“. Google dodal, že se těší na spolupráci s tvůrci příslušných pravidel, vydavateli, umělci a majiteli práv při očekávaném převádění směrnice do národní legislativy členských států Evropské unie.

Globální internetový gigant v minulých měsících v Bruselu lobboval především za změny či zrušení dvou nejkontroverznějších článků 11 a 13 ve směrnici potvrzené europoslanci. Google bude nyní muset častěji platit kompenzace vydavatelům, autorům a majitelům práv.

Nová směrnice má majitelům práv včetně médií a umělců zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. Zároveň ukládá internetovým platformám povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.