Žluté vesty demonstrovaly i přes zákaz. V Nice se střetly s policií, několik lidí bylo zraněno

Protestů proti vládě prezidenta Emmanuela Macrona se v sobotu zúčastnilo kolem 40 500 lidí, z toho pět tisíc v hlavním městě Francie. V Paříži pomáhali policistům zvládnout protesty i vojáci. Zadržených tam bylo přes 50 lidí. V jihofrancouzském Nice policie v sobotu zatkla dvacet z několika desítek demonstrantů z hnutí žlutých vest, kteří se sešli na Garibaldiho náměstí, přestože jim úřady toto místo zakázaly pod hrozbou pokuty až 135 eur (asi 3500 korun). V potyčce s pořádkovými silami bylo několik lidí zraněno. 

Video Zprávy
video

Zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd k protestům žlutých vest

Bilanci v pořadí už 19. sobotních protivládních protestů oznámil podle agentury AFP ministr vnitra Christophe Castaner. Zdůraznil zároveň, že se tentokrát podařilo udržet pořádek a vyhnout výstřelkům.

Agentura AFP konstatovala, že protesty byly provázeny razantním posílením policejních složek. Incidenty byly nesrovnatelné s násilnými střety z předcházející soboty. Sporadické potyčky demonstrantů a bezpečnostních sil se odehrály například v Montpellier, La Rochelle nebo v Nice. Předcházející sobotu činila účast na 18. protestech podle téhož zdroje 32 tisíc lidí po celé zemi, z toho deset tisíc v Paříži.

Právě kvůli násilnostem z minulého víkendu se k policistům v Paříži připojilo sedm tisícovek vojáků z protiteroristické operace Sentinellle. Demonstranti měli tentokrát zakázaný bulvár Champs-Elyséés poté, co tamní obchody minulý týden vyrabovali výtržníci. Sobotní demonstrace v Paříži proběhla vcelku klidně, pařížská policie ohlásila jako bilanci bezpečnostních opatření zatčení 51 lidí. 

V Nice byl zmatek. Policisté zatkli 75 lidí

Při potyčkách demonstrantů s pořádkovými silami v Nice bylo zatčeno 75 lidí. Zprvu se tam několik desítek protestujících sešlo na Garibaldiho náměstí, přestože jim úřady toto místo zakázaly pod hrozbou pokuty až 135 eur (asi 3500 korun).

Situace v Nice byla podle zpravodaje agentury AFP zmatená: několik desítek příslušníků pořádkových sil se několikrát snažilo demonstranty rozehnat, přičemž při jednom policejním výpadu upadla starší žena a zranila se. Hasiči ji odvedli do bezpečí. Část demonstrantů usedla, zpívala hymnu a vykřikovala „Svobodu!“.

Odpoledne vzplály potyčky znovu, když se několik stovek demonstrantů pokusilo proniknout od nádraží do centra města, kde jsou shromáždění zakázána. Pořádkové síly odpalovaly v hojném počtu granáty se slzným plynem.

„Budeme postupovat nemilosrdně proti výtržníkům. To, co chtějí, není dialog, požadují jedině násilí,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová před policisty, četníky a příslušníky pořádkových sil CRS v Carcassonne, uvedl list Le Parisien na svém webu. 

Ve velké části Nice a okolních obcích má až do pondělního poledne platit zákaz demonstrací kvůli nedělní schůzce francouzského a čínského prezidenta.  

Tvrdší přístup úřadů je reakcí na násilnosti více než 1500 radikálů, kteří v hlavním městě minulý týden zapálili banku či rabovali obchody a restaurace. Policie použila slzný plyn a vodní děla a přes 150 lidí zadržela.

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířený proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní žluté vesty kritizují mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu.