
Horizont ČT24: Salvini jednal v Polsku o euroskeptické alianci
„Polsko a Itálie budou součástí nového jara Evropy, renesance evropských hodnot,“ řekl Salvini na tiskové konferenci po jednání s polským ministrem vnitra Joachimem Brudzińským. Ten před novináři zdůraznil shodu s italským protějškem ohledně důrazu na bezpečnost vnějších hranic EU.
Roman Kuźniar
„Salvini i Kaczyński jsou velmi nepřátelsky nastavení vůči Evropské unii, to je to, co je spojuje. Oba reprezentují silně nacionalistické strany, silně populistické.“
Salvini o nové euroskeptické alianci jednal i s vůdcem polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským a s premiérem Mateuszem Morawieckým, s nímž se podle agentury PAP shodl na nepřípustnosti dvojích přístupů unijních institucí k jednotlivým členským státům.
Salvini, který stojí v čele protiimigrační Ligy severu, opakovaně kritizoval EU a hlásá, že květnové volby jsou příležitostí pro vytvoření „reformistického bloku“, který by mohl změnit bruselské instituce zevnitř.
Dobrý výsledek nacionalistických stran, jako je PiS či krajní pravice ve Francii a Itálii, by mohl změnit poměr sil v EP, napsala agentura AFP. Polská vláda, kterou vede euroskeptická PiS, také žádá, aby EU poskytla členským státům více svrchovanosti a méně zasahovala do jejich záležitostí, podotkla agentura Reuters.
Vít Dostál
„Nacionalistické strany z jednotlivých zemí si velmi hlídají svoji vlastní agendu a velmi těžko spolupracují.“
PiS je v současnosti v Evropském parlamentu v poslaneckém klubu Aliance konzervativců a reformistů v Evropě spolu s českou ODS. Od příchodu k moci v roce 2015 se dostala do křížku s Bruselem zejména kvůli kontroverzní soudní reformě, ohrožující podle kritiků nezávislost soudů.
Polská média upozorňují na Salviniho názorovou nestálost
Opoziční list Gazeta Wyborcza napsal, že „chytrák“ Salvini je sice „nejradikálnější politik u kormidla moci v západní Evropě“, ale momentálně krotí svou euroskepsi, protože se chce stát premiérem a změnit EU. „Vklouznutí do bot po Silviu Berlusconim vyžaduje od Salviniho poněkud umírněnější linii, protože radikalismus by odstrašil středopravé voliče,“ odhadl deník.
Také změnil postoj k evropské měně, kterou v roce 2013 přirovnával k „nacistickým tankům“, anebo se přátelil s Vladimirem Putinem, schvaloval anexi Krymu a kritizoval unijní sankce proti Rusku, ale italská vláda bez problému souhlasila s jejich prodloužením. Koneckonců Salvini hlásá konzervativní model rodiny, ale sám má dvě děti s dvěma ženami – a třetí životní partnerka naposledy dala najevo, že je už zase volný, píše list.