Skutečné problémy Evropě vytváří Kyjev, ohradilo se Rusko vůči kritice Merkelové a Macrona

Ruské ministerstvo zahraničí dotčeně reagovalo na páteční výroky německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona týkající se rusko-ukrajinského incidentu v Kerčském průlivu a Ruskem okupovaného Krymu. Ministerstvo podle agentury TASS mimo jiné prohlásilo, že Německo a Francie by se místo poučování Ruska o lidských právech měly podívat na to, jak tato práva porušuje Kyjev.

„Místo snahy poučovat Rusko, vyzýváme naše partnery…, aby obrátili pozornost na do očí bijící fakta o tom, že Kyjev hrubě porušuje lidská práva a ty svobody, na nichž tolik záleží 'kolektivnímu Západu',“ uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. 

Ruská diplomacie také obvinila státy Evropské unie z uplatňování zjevných dvojích standardů vůči Rusku. „Místo toho by se naši partneři měli zaměřit na skutečné problémy, které vytvářejí jejich kyjevští chráněnci evropské bezpečnosti a stabilitě,“ uvedlo ministerstvo.

Za nesmyslné označilo pokusy zpochybnit právní status Krymu a Sevastopolu jako subjektů Ruské federace. „Rusko bude i nadále tvrdě hájit svou svrchovanost a zastavovat pokusy o jakékoli provokace,“ zdůraznilo.

Zároveň uvedlo, že Rusko nadále zajišťuje svobodnou plavbu Kerčským průlivem v souladu se stávajícími rusko-ukrajinskými dohodami, vnitrostátními právními předpisy a příslušnými mezinárodními normami. Ovšem ministerstvo zároveň upozornilo, že „samozřejmě s přihlédnutím k reálným bezpečnostním rizikům, hrozbám a možným provokacím ze strany Ukrajiny a jejích západních přátel“.

Francie a Německo vyzvaly k bezpodmínečnému propuštění námořníků

Merkelová a Macron v pátek vyzvali Rusko, aby propustilo ukrajinské námořníky, které zajalo minulý měsíc i s jejich loděmi v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem.

„Žádáme bezpečnou, svobodnou a nerušenou plavbu pro všechny lodě Kerčským průlivem a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech nezákonně zadržených ukrajinských námořníků,“ uvedli Merkelová a Macron ve společném prohlášení. Vyjádřili také „velké znepokojení nad stavem lidských práv na Krymu, anektovaném Ruskem v rozporu s mezinárodním právem“.

Podle Ruska 24 zadržených námořníků nelegálně překročilo ruské hranice a bude s nimi naloženo podle ruského práva. Ukrajina Rusko v souvislosti s tímto incidentem obvinila z agrese.