Rusko zkoušelo ovlivnit volby do Kongresu, uvedl americký ministr obrany Mattis

Rusko se pokoušelo ovlivnit listopadové americké kongresové volby. Na Reaganově obranném fóru v Kalifornii to prohlásil americký ministr obrany James Mattis. Rusko se podle něj nadále snaží podkopat demokratické procesy, které jsou ale Spojené státy připraveny hájit.

James Mattis
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

„(Ruský prezident Vladimir Putin) se opět pokusil zasáhnout do našich voleb minulý měsíc a my jsme stále svědky takovýchto pokusů,“ řekl Mattis na konferenci.

Ministr obrany řekl, že není pochyb o tom, že ruské snahy ovlivnit volby zhoršily vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Mattis neví, zda se ruská hrozba v této věci zhoršila, uvedl ale, že Putin stále zkouší podkopat demokratické procesy, které musí být chráněny. „A my uděláme vše nezbytné, abychom je ubránili,“ dodal.

Spojené státy obvinily Rusko i ze zásahu do prezidentských voleb v roce 2016. Ruskou roli v prezidentských volbách prověřuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který se zaměřil na štáb současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten jakoukoli spolupráci s Rusy odmítá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice. Také Moskva popírá, že by se pokoušela hlasování zmanipulovat.

Mattis: Putinovi nelze důvěřovat

Šéf Pentagonu Mattis také řekl, že incident mezi Ruskem a Ukrajinou v Kerčském průlivu podtrhuje, proč mezinárodní společenství stále více Moskvě nedůvěřuje. 

„Pan Putin je zřejmě pomalý žák. Nechápe, že to, co dělá, ve skutečnosti vytváří nepřátelství vůči jeho lidem,“ řekl Mattis s tím, že Putin svým chováním trhá mezinárodní dohody. „Jednáme s někým, komu prostě nemůžeme důvěřovat,“ dodal šéf Pentagonu.

Ruští pohraničníci minulý týden ostřelovali a zadrželi u Kerčského průlivu tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami. Ukrajina v reakci vyhlásila na třicet dnů válečný stav v deseti pohraničních či příbřežních oblastech a zakázala ruským mužům vstup do země.