Trumpovi se bude hůře vládnout. Republikáni ztratili po osmi letech většinu ve Sněmovně reprezentantů

Republikáni v úterních volbách udrželi sice kontrolu nad Senátem Spojených států, přijdou ale o většinu ve Sněmovně reprezentantů, která po osmi letech připadne demokratům. Ve svých propočtech to uvádějí americká média – televize Fox News, CNN či ABC. Hlasování, všeobecně brané jako referendum o prezidentu Trumpovi, skončilo, poslední volební místnosti na Aljašce se uzavřely v sedm hodin středoevropského času.

Video Události
video

Události ČT: Sněmovnu přebírají demokraté, Senát si ale udrželi Trumpovi republikáni

V 435členném sboru Sněmovny reprezentantů obsadí demokraté nejméně 223 míst. Podle původního propočtu The New York Times měli získat nakonec 228 mandátů, a jejich převaha tak nemá být nijak drtivá. Pro srovnání, republikáni mají v současné době 235 sněmovních křesel.

Republikáni naopak obhájili většinu v Senátu. Podle dosavadních propočtů získali ze sta křesel nejméně 51, list The New York Times ale psal o konečném zisku 53 mandátů. Na Floridě je boj velmi těsný – demokratický senátor Bill Nelson proto požádal o přepočítání hlasů poté, co se vítězem prohlásil republikán Rick Scott. 

Trump mluví o úspěchu, varoval před falešnými zprávami

Změna rozložení sil v Kongresu bude komplikací pro zbývající dva roky čtyřletého mandátu prezidenta Donalda Trumpa, který se o zákonodárný sbor opíral. Sám Trump označil na Twitteru výkon republikánů ve volbách za fantastický úspěch. Později dodal, že volby byly „velkým vítězstvím“ a že mu k výsledku republikánů pogratulovala řada lidí, a to i ze zahraničí. „Nyní se můžeme vrátit k práci,“ napsal. Vyjádřil také přesvědčení, že ti, kteří s ním v kampani spolupracovali, si vedli dobře a ti, kteří nespolupracovali, „říkají na shledanou!“

Prezident znovu zaútočil také na média. Volby byly podle něj velkou výhrou navzdory tomu, že byl „pod tlakem nestoudných a nepřátelských médií“. „Všem těm komentátorům a mluvícím hlavám, které nám nepřipisují patřičné zásluhy za tyto skvělé volby: Vzpomeňte si na dvě slova - FALEŠNÉ ZPRÁVY!,“ napsal prezident na Twitteru.

„Pro Donalda Trumpa bude vládnutí v následujících letech o dost složitější. Vypadá to ale, že ze Sněmovny reprezentantů vypadli takzvaní umírnění republikáni, tedy jeho kritici uvnitř strany,“ okomentoval výsledky zpravodaj České televize David Miřejovský.

Vítězství demokratů ve Sněmovně reprezentantů a udržení republikánské většiny v Senátu předpokládaly před volbami průzkumy veřejného mínění.

Republikáni převzali senátorské žezlo přebrali od demokratických soupeřů ve státech Tennessee, Indianě a Severní Dakotě. V ostře sledovaném souboji v Texasu uhájil svůj post vlivný člen republikánské strany Ted Cruz.

Podle listu The New York Times byli republikáni úspěšní ve Wyomingu, Mississippi a především v Indianě, kde Mike Braun porazil dosavadního demokratického senátora Joea Donnellyho. Také v Severní Dakotě porazil republikánský kandidát Kevin Cramer demokratickou senátorku Heidi Heitkampovou. Republikánům se podařilo udržet i mandát v Tennessee. Dosavadní kongresmanka Marsha Blackburnová zde předčila ex-guvernéra Phila Bredesena.

Romney je zpět

Zajímavý comeback se povedl Mittu Romneymu. Někdejší republikánský vyzyvatel Baracka Obamy v klání o Bílý dům (volby v roce 2012) získal v aktuálním hlasování senátorský post v Utahu. Nahradí svého spolustraníka Orrina Hatche, který se po dvaačtyřiceti letech, kdy nepřetržitě zasedal v Senátu, rozhodl již nekandidovat.

Křeslo v Senátu bez problémů uhájil další z někdejších uchazečů o Bílý dům, nezávislý senátor Bernie Sanders, který však hlasuje s demokraty. Za domovský Vermont byl zvolen do horní komory Kongresu potřetí v řadě.

Vedle kompletní obměny Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu vybírali Američané také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech.

Video Kozák: Můžeme těšit na zablokovanou politickou situaci
video

Kozák: Můžeme se těšit na zablokovanou politickou situaci

Kozák: Můžeme se těšit na zablokovanou politickou situaci

Joch: Trump přitlačí na plyn

Řezníček: Sladká prohra nebo hořké vítězství Donalda Trumpa

Calda: Sněmovna schvaluje rozpočet, bude se vyjednávat

Anýž: Ve sněmovně zasedne stovka žen, nejvíce v historii

Lukeš: Voliči si zvolili další patovou situaci

Šedivý: Tlak na vyšší výdaje spojenců z NATO se ze strany Trumpa nezmění

Na Floridě, kde jsou šance obou stran tradičně velmi vyrovnané, triumfoval v souboji o místo guvernéra hlasitý zastánce Trumpovy politiky Ron DeSantis, byť průzkumy mírně favorizovaly jeho demokratického soupeře Andrewa Gilluma. Naopak v Kansasu blízký spojenec současné americké hlavy státu, Kris Kobach, musel přiznat porážku od Laury Kellyové. Demokraté zaznamenali velký úspěch v Novém Mexiku, Kansasu, Illinois a Michiganu, kde dosud vládli republikánští guvernéři. 

Zmiňovaných volebních klání se účastnil rekordní počet kandidátek a řada z nich slavila úspěch. Alexandria Ocasio-Cortezová se stala v 29 letech nejmladší členkou Kongresu, jaká byla kdy do této instituce zvolena. Charismatická aktivistka s přehledem zvítězila v newyorském okrsku 14.

Ve Sněmovně reprezentantů s ní zasednou – poprvé v historii – dvě představitelky původního obyvatelstva, Sharice Davidsová a Deb Haalandová, a také dvě zástupkyně muslimské komunity, Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová.

„Je to reakce na Trumpovo zvolení prezidentem a jeho působení v Bílém domě,“ popsal trend expert na sněmovní volby David Wasserman z Cook Political Report. Potvrzují to i čísla. Počet žen zastoupených v obměněném Kongresu bude rekordní – stoupne ze 107 na minimálně 112.

Povzbuzení pro demokraty

Podle vůdkyně nynější demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové nešlo v kongresových volbách jen o demokraty a republikány, ale především o obnovu ústavnosti a zavedení rovnováhy vůči Trumpově administrativě. Trump již Pelosiové telefonicky pogratuloval k ovládnutí Sněmovny reprezentantů. 

Pelosiová zdůraznila, že její strana chce sněmovní vítězství využít i k tomu, aby odrazila útoky republikánů na sociální programy a na také na zdravotní reformu Trumpova demokratického předchůdce Baracka Obamy. Demokraté jsou podle Pelosiové připraveni hledat kompromis všude tam, kde to bude možné, a trvat na svém postoji, kde to bude nezbytné.

Jak se vyjádřil zpravodajský web Vox, pro demokraty je směrem k jejich šancím na znovudobytí Bílého domu v roce 2020 pozitivní zprávou zejména to, že v klíčových státech – Michigan, Wisconsin nebo Pensylvánie – tentokráte jejich kandidáti uspěli. Na rozdíl od předloňska, kdy zde v prezidentském klání dobyl těsnou většinu Trump. „Je to důležitý signál odolnosti demokratů v těchto velmi důležitých regionech,“ napsal Vox.