Britský exministr pro brexit: Současná dohoda o „rozvodu“? To raději zůstat v Unii

Případné schválení dohody vyjednané britskou premiérkou Theresou Mayovou by bylo ještě horší alternativou, než kdyby Velká Británie zůstala v Evropské unii. V rozhovoru pro BBC to řekl bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, který se na dojednání této smlouvy v Bruselu podílel. Kvůli nesouhlasu s konečnou verzí ale minulý týden rezignoval.

Dominic Raab
Zdroj: Reuters Autor: Eric Vidal

„Nebudu se zasazovat o setrvání v EU, ale pokud byste mi dali na vybranou mezi touto dohodou a členstvím v EU… ano, myslím, že by to bylo ještě horší (než setrvání v EU),“ řekl Raab s odkazem na předběžný text dohody o brexitu.

Podle Raaba je téměř jisté, že britský parlament při prosincovém hlasování dohodu odmítne. „A pak myslím budeme muset přijít s nějakými alternativami,“ dodal. Podle Mayové je návrh „nejlepší možný“. Premiérka varovala, že pokud poslanci smlouvu neodsouhlasí, „rozkol a nejistota“ se jen prohloubí.

S dohodou v této podobě ale nesouhlasí ani koaliční severoirští unionisté, kteří ji považují za „zdrcující“. V uplynulém týdnu se dokonce mluvilo o možném hlasování o vyjádření nedůvěry Mayové s pomocí hlasů nespokojených konzervativců, na to ale zatím nedošlo.

Dohoda o brexitu 1.55 MB

Raab svou rezignaci na post ministra pro brexit zdůvodnil hlavně nesouhlasem s ujednáním kolem Severního Irska, které podle něj „představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království“.

Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit proto, aby mezi Severním Irskem a Irskou republikou nevznikla žádná „tvrdá“ hranice.

Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě má mít EU. Exministr v pátek prohlásil, že Londýn by musel Bruselu „podlézat“, aby stav vzniklý po aktivaci pojistky ukončil.

V neděli se kvůli brexitu sejdou prezidenti a premiéři EU na mimořádném summitu v Bruselu, na kterém by měli s vyjednaným textem vyjádřit souhlas. Už dříve s návrhem souhlasili ministři unijních zemí. 

Madrid hrozí, že kvůli Gibraltaru smlouvu odmítne

Na poslední chvíli se ale objevily námitky Španělska. Premiér Pedro Sánchez varoval, že Madrid nepodpoří dohodu, pokud nebude upravena pasáž o Gibraltaru. Pokud nebude nalezeno kompromisní řešení, nemusel by se podle něj nedělní summit EU vůbec konat.

Sánchez trvá na tom, že dohoda musí jasně obsahovat zmínku, že budoucnost tohoto území je bilaterální záležitostí mezi Británií a Španělskem. Mluvčí britské vlády ovšem zdůraznil, že kabinet premiérky Mayové neplánuje dohodu znovu otevírat.

Páteční tříhodinová schůzka takzvaných „šerpů“, tedy zástupců vlád, která byla posledním velkým jednáním sedmadvacítky před mimořádným summitem, skončila v otázce Gibraltaru bez závěru. Podle diplomatů vyjednávání se Španěly i Brity dál pokračují. 

Španělsko ale žádné právo veta nemá - lídři členských zemí mají dohodu potvrdit kvalifikovanou většinou. Souhlasit tak musí nejméně dvacet zemí, ve kterých dohromady žije 65 procent obyvatel Unie. Pak ji má potvrdit už jen Evropský parlament.