V Paříži si státníci připomněli konec první světové války. Macron varoval před křehkostí míru

V Paříži u Vítězného oblouku se za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zhruba sedmi desítek zahraničních prezidentů a premiérů konala vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války. Na pietu odpoledne navázalo Pařížské mírové fórum. Akce se účastnili mimo jiné prezidenti USA a Ruska nebo německá kancléřka, Česko zastupuje premiér Andrej Babiš.

Video Události
video

Svět si připomněl sté výročí konce první světové války

Macrona u Vítězného oblouku přivítal francouzský premiér Édouard Philippe a francouzští vojenští činitelé. Prezident následně vzdal hold praporům a ceremonie pokračovala přehlídkou jednotek a sérií vojenských poct včetně čtení jmen vojáků, kteří v uplynulém roce padli za Francii. Minutu ticha pak ukončila francouzská hymna Marseillaisa v podání francouzského armádního hudebního tělesa.

Macron poté v projevu varoval před křehkostí míru a před nebezpečím nacionalismu, který označil za přímý protiklad vlastenectví. „Stopy této války nikdy nezmizely,“ řekl Macron. „Staří démoni se opět probouzejí,“ dodal.

Podle Macrona musí světoví předáci za mír bojovat společně, neboť násilí a uzavření se do sebe není řešením. Prezident poté společně se zahraničními vůdci, kteří dění sledovali z tribuny, vzdal čest hrobu neznámého vojína. Zhruba 90minutovou pietu završila minuta ticha zakončená troubením vojenské polnice. 

„Až odejdu, bude to navždy,“ zapsal si Remarque

Na akci také osm francouzských středoškolských studentů přečetlo zápisky, které ke dni příměří napsali vojáci hlavních bojujících stran, mladá Francouzka a čínský dělník sloužící v Normandii.

„Ještě včera jsem si myslel, že válka byla jen noční můrou. Dnes jsem si uvědomil, že jsem se mýlil. Boj pokračuje, shoříme na prach,“ zapsal si 8. listopadu 1918 francouzský voják Alfred Roumiguières. „Jsem přesvědčen, že válka skončila. Zbraně utichly,“ poznamenal si 11. listopadu.

„Válka skončila a za hodinu odcházíme. Už se sem nemusíme vracet… Až odejdu, bude to navždy. Je to neuvěřitelný okamžik,“ přečetli studenti úryvek z knihy Cesta zpět od Ericha Marii Remarquea, který proslul protiválečnými romány. Cesta zpět volně navazuje na jeho slavné dílo Na západní frontě klid.

„Šílím štěstím. Nemohu psát, pláču radostí,“ napsala v dopise Pařížanka Denise Brüllerová svému snoubenci Pierru Fortovi, který bojoval ve francouzské armádě. V listu mu píše, že ve městě na znamení příměří divoce bijí zvony. „Nikdo už nepadne,“ dodala.  

Emmanuel Macron u hrobu neznámého vojína
Zdroj: Reuters

Státníci přišli se zpožděním 

Agentura AP poznamenala, že světoví vůdci zmeškali přesný okamžik příměří, které začalo platit 11. listopadu 1918 v 11:00. V tento čas ale kolona autobusů s prezidenty a premiéry teprve mířila po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku.

Autobusy jely po bulváru vyrovnané vedle sebe, posledních několik stovek metrů státníci šli pěšky. Macron kráčel uprostřed několikařadého zástupu, český premiér Babiš šel za ním.  Trump s Putinem a také izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem přijeli k Vítěznému oblouku ve vlastních vozech, ostatní činitelé cestovali společně autobusy.

Putin prý s Trumpem nakonec mluvil

Po příchodu k oblouku si rukou potřásli americký prezident Donald Trump a ruská hlava státu Vladimir Putin. Kreml původně uvedl, že se spolu prezidenti krátce setkají, Trump to ale nepotvrdil a řekl, že se jen budou účastnit stejného oběda.

Prezidenti Trump a Putin si v Paříži podali ruku
Zdroj: Reuters

Putin poté uvedl, že s Trumpem hovořil a konverzaci označil za dobrou. Summit obou vůdců by se měl uskutečnit na okraj schůzky G20 v Argentině na přelomu listopadu a prosince. S Putinem a Trumpem rovněž hovořil ve francouzské metropoli i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Putin podle médií v Paříži také uvítal výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby vznikla společná evropská armáda. Jak uvedl, mohla by tak být „posílena multipolární povaha světa“. 

Aktivistky Femen pronikly až k Trumpovi 

Během vzpomínkových ceremonií panovala v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost desítek zahraničních státníků dohlíželo na 10 tisíc policistů, nasazena byla i armáda.

Přesto se do blízkosti Trumpovy kolony mířící po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku podařilo přes uzávěru proniknout třem aktivistkám hnutí Femen. Jedna z nich měla na těle nápisy a křičela heslo „fake peacemakers“ (falešní mírotvorci).

Policisté zadrželi ženu, která se chtěla dostat k Trumpovi
Zdroj: Reuters

Proti návštěvě amerického prezidenta Trumpa protestovalo v Paříži asi tisíc lidí. Policejní zdroje uvedly, že protestní shromáždění proběhlo v klidu a nebyl hlášen žádný incident. 

Mírové fórum už bez Trumpa

Velká vojenská přehlídka se v rámci výročí nekoná. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát ceremonii „příliš vojenský“ ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany. „Nejde o to připomenout příměří, nýbrž pokusit se společně dodržovat daný slib 'už nikdy víc něco takového',“ prohlásil Macron při prezentaci iniciativy Pařížského mírového fóra.

„Odtud pramení vůle oslavovat méně vítězství vzdáním se jakékoliv formy vojenského defilé a spíše oslavit konec krveprolití s důrazem především na poučení plynoucí z nezdařeného míru z roku 1918, který ponížil poražené. Z toho plyne i důležitost přikládaná francouzsko-německému smíření, které je skutečnou korunou těchto ceremonií,“ napsal list Le Monde.

Německá kancléřka Angela Merkelová na mírovém fóru v Paříži
Zdroj: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová na fóru vyzvala k úsilí o celosvětový mír a spolupráci. „Mír není možné považovat za samozřejmost, je třeba na něm pracovat,“ řekla s tím, že „není možné jen stát opodál a dívat se“, jak ve světě zuří množství konfliktů. V této souvislosti zmínila například válku v Sýrii.

Merkelová během své řeči odsoudila „národní nafoukanost a vojenskou aroganci“, které vedly „k nesmyslnému krveprolití“ během dvou světových válek. Jak poznamenala agentura AP, během svého vystoupení na fóru kancléřka vyslovila i zjevnou narážku na politiku amerického prezidenta Trumpa, který prosazuje svůj protekcionistický program „Amerika na prvním místě“ a je skeptický vůči mnohostranné spolupráci. Uvedla, že „nedostatek komunikace a neochota dělat kompromisy“ mohou mít smrtící následky.

Podle Macrona jde o historický okamžik

Třídenní mírovou konferenci zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten mimo jiné prohlásil, že světová stabilita je nyní ohrožena nacionalismem, rasismem, antisemitismem a extremismem a rovněž i ekonomickými problémy a potížemi souvisejícími s životním prostředím a migrací.

Setkání 84 světových vůdců během oslav stého výročí konce první světové války Macron označil „za historický okamžik“. Fórum by se podle představ Paříže mělo opakovat každý rok jako výraz „obnoveného, reformovaného multilateralismu“.

 

Donald Trump na hřbitově amerických vojáků na pařížském předměstí Suresnes
Zdroj: Reuters

Trump na mírovou konferenci nedorazil a namísto toho odjel uctít památku padlých vojáků. „Je naší povinností chránit civilizaci, kterou oni bránili, a ochránit mír, kvůli kterému před sto lety ušlechtile položili svůj život,“ uvedl Trump během návštěvy hřbitova na pařížském předměstí Suresnes, kde je pochováno více než 1500 amerických vojáků.