Trump se v Paříži setkal s Macronem. Evropa má na obranu platit víc, shodli se

3 minuty
Události: Trump se v Paříži setkal s Macronem
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump se v Paříži setkal se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. V Elysejském paláci spolu mluvili hlavně o obraně a roli evropských zemí v NATO. Macron se v předvečer nedělního stého výročí konce první světové války setkává i s dalšími zahraničními hosty.

Donald Trump vyvolal rozruch ještě předtím, než v Paříži vůbec přistál. Den před setkáním totiž na Twitteru kritizoval slova francouzského prezidenta o nutnosti společné evropské armády. „Velice urážlivé, ale možná by Evropa měla nejdřív zaplatit svůj poctivý podíl NATO, které USA značně dotují!“ napsal Trump.

Podle Macrona by měla Evropa vytvořit „skutečnou evropskou armádu“, aby se dokázala sama ubránit, aniž by závisela na USA. Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby „proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům“. 

Schůzka měla ostří výroků otupit a následná prohlášení se od předchozích vět skutečně výrazně lišila. „Můj návrh evropské obrany odpovídá charakteru našeho spojenectví. Znamená silnější Evropu v rámci Severoatlantické aliance a také naši větší roli při plnění všech závazků,“ prohlásil Macron.

Emmanuel Macron a Donald Trump
Zdroj: ČTK/ABACA

Macron ještě před schůzkou novinářům řekl, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a s Trumpem se shodují v tom, že je nezbytné zvýšení „podílu Evropy na nákladech na obranu“ v rámci NATO. „Sdílím názor prezidenta Trumpa, že potřebujeme mnohem lepší rozdělení nákladů v rámci NATO. A proto jsem přesvědčen, že mé návrhy na evropskou obranu jsou s tím zcela ve shodě, protože to znamená více Evropy uvnitř NATO“.

Něco podobného chtěl Macronův americký protějšek slyšet. „Víte, jaký je můj postoj. Chceme silnou Evropu. Je to pro nás velmi důležité a oba usilujeme o to, abychom se k tomuto cíli dostali nejlepší a nejefektivnější cestou,“ řekl Trump.

USA jsou podle Trumpa připraveny svému spojenci pomoci, musí to být ale spravedlivé, pokud jde o rozdělení nákladů na obranu. „Právě nyní leží toto břemeno výrazně na USA,“ uvedl Trump. 

Donald Trump a Emmanuel Macron
Zdroj: ČTK/AP/Jacquelyn Martin

Podle nejmenovaných zdrojů z Elysejského paláce Macron během schůzky vysvětloval, že měl na mysli kybernetické nebezpečí a jeho výrok byl chybně interpretován. Uvedené „nedorozumění“ se tak při sobotním „velmi konstruktivním“ rozhovoru urovnalo, sdělil podle agentury Reuters nejmenovaný činitel z prezidentského úřadu. „Myslím, že jsme si mnohem blíže, než se zdá,“ řekl podle něj Trump Macronovi.

Tématem byla i vražda novináře Chášakdžího

Trump a Macron se podle zdroje z prezidentského úřadu dotkli i kauzy vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Shodli se na tom, že saúdskoarabské úřady musejí detailně objasnit vraždu kritika Rijádu. Tato kauza přitom podle nich nesmí způsobit další destabilizaci na Blízkém východě a mohla by se stát příležitostí k nalezení politického řešení války v Jemenu.

Po schůzce s Macronem a společném obědě s oběma prvními dámami měl Trump na programu odpolední návštěvu amerického vojenského hřbitova u Paříže, kde měl uctít padlé vojáky. Kvůli „plánovacím a logistickým potížím“ v důsledku špatného počasí ale Trump návštěvu hřbitova zrušil, oznámil Bílý dům.

Manželky prezidentů Brigitte Macronová a Melania Trumpová
Zdroj: Reuters

Návštěva amerického prezidenta budí v Paříži velkou pozornost. Na neděli plánují levicoví aktivisté a další odpůrci demonstraci proti Trumpově návštěvě. Šéf Bílého domu se na rozdíl od většiny státníků nezúčastní konference o míru, přestože na ni pozvánku dostal.

Trump ale nejspíš vyhoví svému hostiteli a s velkou pravděpodobností se během pařížského pobytu nesetká s ruským protějškem Vladimirem Putinem, alespoň ne oficiálně. Macron naznačil obavy, že by americko-ruský summit mohl zastínit oslavy spojené se stoletým výročím ukončení první světové války.

Českou republiku zastoupí na oslavách konce války premiér Andrej Babiš. Toho v sobotu čekala mimo jiné slavnostní večeře pořádaná francouzským prezidentem. Macronovi předal obraz českého malíře Zdenka Jandy s názvem Vizionáři a žháři.

Babiš avizoval, že chce v neděli na Pařížském mírovém fóru nastolit otázku, zda by nebylo lepší část peněz na zbrojení vynaložit na zlepšení života chudých.

Macron se setkal i s Merkelovou

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiègne, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová se zapsali do návštěvní knihy v replice vagonu, kde bylo podepsáno příměří v roce 1918
Zdroj: Reuters

Macron a Merkelová, oba v černém, společně odhalili pamětní desku. Na závěr ceremonie německá kancléřka přitiskla svou hlavu k francouzskému prezidentovi ve scéně symbolicky připomínající podobné setkání v roce 1984, kdy se tehdejší vůdci François Mitterand a německý kancléř Helmut Kohl u Verdunu na znamení jednoty drželi za ruce, poznamenala agentura AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 8 mminutami

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 28 mminutami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 2 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 11 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 12 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...