Začíná Valné shromáždění OSN, vystoupí Trump, Macron i Mayová

V New Yorku začne všeobecná rozprava 73. zasedání Valného shromáždění OSN. S projevy v úvodní den vystoupí mimo jiné americký a francouzský prezident nebo britská premiérka. Česko zastupuje vicepremiér a ministr zahraničí Jan Hamáček, slovo dostane v sobotu. V předvečer zahájení uctili světoví lídři památku Nelsona Mandely. Na takzvaném mírovém summitu pak přijali deklaraci, která zdůrazňuje hodnoty prosazované právě bojovníkem proti apartheidu a prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky.

Valné shromáždění OSN v New Yorku
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: Parspix/ABACA

Nelson Mandela byl inspirací pro světové společenství a ztělesňoval jeho nejzásadnější hodnoty – mír, odpuštění, soucit a lidskou důstojnost. Při odhalení Mandelovy sochy v sídle světové organizace to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Slavnostního aktu se účastnila i vdova po Mandelovi.

„Je načase, aby každý státník, který tu je, převzal zodpovědnost. Ti, kteří se přímo podílejí na zvěrstvech, která trápí náš svět, ti, kteří se drží stranou, a ti, kteří potichu sedí. Jako lídři této doby máte morální povinnost a schopnost ukončit smrt a zkázu, které každý den vidíme,“ prohlásila vdova po Mandelovi Graca Machelová.

Trump na okraj vyjednává dvoustranné dohody

Na okraj zasedání se státníci scházejí k desítkám separátních jednání. Dominantním tématem jsou obchodní vztahy. Americký prezident totiž prosazuje dvoustranné dohody a vypovídá ty multilaterální.

Řeč byla i o ohniscích napětí ve světě – třeba na Korejském poloostrově. Jihokorejský prezident Mun Če-in zopakoval, že se severokorejský vůdce Kim Čong-un chce znovu sejít se šéfem Bílého domu.

„Předseda Kim opakovaně vyslovil svou neochvějnou důvěru ve vás a vyjádřil naději, že se s vámi brzy setká, protože jste skutečně jedinou osobou, která může tento problém vyřešit,“ uvedl Mun Če-in.

O bezpečnosti jednal Donald Trump také s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím. Pogratuloval mu k podle něj vynikající práci při boji proti terorismu. „Náš vztah nikdy nebyl silnější. Spolupracujeme s Egyptem na mnoha různých úrovních, včetně vojenských a obchodních. Na všem, kde je to možné, pracujeme,“ řekl Trump.

Trump se setkal také se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Také s ním jednal o společném boji proti terorismu a mluvili i o vzájemných obchodních vztazích nebo rozdílném podhledu na Světovou obchodní organizaci.

První s projevem vystoupí Brazílie

Po úvodních slovech generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a předsedkyně Valného shromáždění OSN Maríe Espinosaové jako první s projevem na v pořadí 73. zasedání podle tradice vystoupí Brazílie, kterou bude následovat hostitelská země, tedy Spojené státy představované prezidentem Trumpem.

Vedle Macrona, Rúháního a Mayové k představitelům členských států promluví i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, mexický prezident Enrique Peňa Nieto, egyptský prezident Abdal Fatah Sísí nebo japonský premiér Šinzó Abe.