Junckerův projev rozdělil europoslance, kritika zněla hlavně od konzervativců

Europoslanci debatovali o projevu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera v Evropském parlamentu o stavu Evropské unie. Jeho návrhy příštích úkolů a změn vyvolaly chválu u předáků klíčových poslaneckých klubů i kritiku polských konzervativců a dalších euroskeptiků.

Video Události
video

Události: Junckerovo poselství se týkalo hlavně migrace

„V dějinách evropské integrace nebyla Evropa nikdy rozdělenější než v současnosti,“ prohlásil v rozpravě po Junckerově projevu Ryszard Legutko z polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).

„Neslyšel jste o berlínské zdi?“ zareagoval belgický liberál Guy Verhofstadt za evropské liberály a odsoudil „naprosto hloupá a bláznivá slova na kontinentu, který přišel o miliony životů kvůli nacionalismu a populismu“.

Podle něj autoritářští vůdci, jako je maďarský premiér Viktor Orbán či šéf PiS Jaroslaw Kaczyński, „se snaží EU rozvrátit a převzít ji zevnitř“, a proto je tak důležité sjednotit prounijní síly.

Verhofstadt rovněž podpořil Junckerův návrh ukončit v EU jednomyslné rozhodování, protože „je zdrojem problémů“. Místo něj by se mělo zavést většinové hlasování jako „poslední šance, poslední záchrana“. Budoucí Evropská komise bude muset být více než jen komisí, ale evropskou vládou, skutečnou autoritou čelící populistům, zdůraznil.

Video Studio ČT24
video

Lukáš Dolanský: Juncker chce silné euro a Evropu jako lídra

Lukáš Dolanský: Juncker chce silné euro a Evropu jako lídra

Reakce vybraných europoslanců k Junckerově projevu

Juncker si rýpl i do „váhavého“ Česka 

Čeští zástupci v europarlamentu si povšimli Junckerova rýpnutí do „váhavého“ postoje Česka (a dalších středoevropských zemí) k migrační krizi. Řada z nich vyjádřila nad vystoupením předsedy EK zklamání.

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) nicméně zaznamenala „výrazný posun“ v Junckerově postoji. „Nebyl tak radikální (jako dříve) a na první místo kladl bezpečnost, tedy že státy musí vnímat jak zodpovědnost za vlastní bezpečnost, tak společnou evropskou solidaritu. To svědčí o lepším pochopení situace. ČR určitě nechce být nesolidární, ale na první místo klade bezpečnost,“ řekla. Dodala, že Česko by mohlo solidaritu projevit například gestem v podobě přijetí syrských sirotků.

Jiřího Pospíšila (TOP 09) Junckerovo vystoupení nijak zásadně nezklamalo. Ale návrhy, zda se má v evropských orgánech rozhodovat jednomyslně, nebo většinou, by přenechal k rozhodnutí voličům při nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

„To je silné politické téma, to bychom neměli rozhodovat na konci volebního období,“ řekl. Zejména by mu vadilo většinové rozhodování v otázce daní – o nich by měly podle Pospíšila rozhodovat jen samy členské státy. Také by uvítal, kdyby Juncker byl „ambicióznější“ vůči Británii, odcházející z EU, a chtěl s ní uzavřít významnější dohodu než jen o volném obchodu.

Z řad ODS a ANO zněla kritika 

Europoslance za ODS a ANO Junckerův projev zklamal. „Namísto pružné, vícerychlostní a reformované Unie pro 21. století se Juncker opět přihlásil k dávno vyčichlé vizi centralizované unie. Je to jen další zklamání a promarněná šance,“ myslí si Jan Zahradil (ODS). Odmítl také Junckerovy záměry ohledně zrušení práva veta v zahraniční politice, anebo přesunutí kontroly nad daněmi.

Evžen Tošenovský (ODS) vidí po pěti letech Junckerova mandátu unii tak rozdělenou, jak za posledních 20 let nikdy nebyla. „Tlak na povinné přerozdělování migrantů, zbytečné útoky proti Polsku, anebo diskriminace pracovníků ze střední a východní Evropy na unijním trhu, kterou Komise blahosklonně přehlíží, je jen několik málo příkladů fatálních selhání této Komise,“ uvedl.

Zklamaná se cítí i Dita Charanzová (ANO). „Chybělo mi hlavně objektivní zhodnocení toho, co se podařilo, ale i realistický pohled na to, co se nepovedlo. Musel by si přiznat, že totálně nezvládl migrační krizi, nedokázal zabránit brexitu a zásadní měrou přispěl k vnitřnímu rozkladu EU. Pokud se někdy dostane do dějepisu, pak jako vůdce slabý a pro zahraniční partnery těžko čitelný. Pevně věřím, že jeho nástupce v čele Komise bude jiný sekáč,“ uvedla Charanzová.

Pavel Poc (ČSSD) naopak ocenil výsledky Junckerovy Komise v ekonomice: hospodářství roste, klesá nezaměstnanost, euro je druhou nejvýznamnější světovou měnou – a nakonec i v migraci se podle něj Komise chopila problému efektivně, jak svědčí pokles počtu migrantů. Junckerově Komisi by naopak vytkl opomíjení sociální oblasti, jakož i zdraví a životního prostředí.