Česko v reakci na Salisbury pravděpodobně vyhostí několik ruských diplomatů, uvedl Babiš

Česká republika zvažuje, že kvůli útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury vyhostí několik ruských diplomatů. V noci na pátek po jednání summitu Evropské unie to řekl premiér v demisi Andrej Babiš. Informoval o tom už prezidenta Miloše Zemana. Evropská diplomatická služba oznámila odvolání velvyslance EU v Rusku Markuse Ederera ke konzultacím. O krok požádal summit EU. Česko o stažení svého velvyslance z Ruska ale neuvažuje.

Video Zprávy ve 12
video

Česko zvažuje vyhoštění několika ruských diplomatů

„Byly různé názory, cílem debaty bylo najít nějaký společný postup. To se úplně nepodařilo, ale jsou tam země, které to (vyhoštění diplomatů) zvažují,“ podotkl Babiš. Potvrdil, že Česko se pravděpodobně touto cestou vydá, jednat by se podle něj mělo „spíš o jednotlivce“.

O plánu na vyhoštění několika ruských diplomatů dal vědět prezidentovi. „Informoval jsem i pana prezidenta o tom, jak to proběhlo, aby to věděl dopředu, aby se nepřekvapoval, jak to v zahraniční politice bylo v minulosti,“ řekl na závěr summitu Babiš novinářům s tím, že se Zemanem ale osobně nehovořil.

V pondělí věc hodlá probrat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a některými dalšími členy vlády. Hrad už oznámil, že ministr Stropnický je pozván na jednání se Zemanem na čtvrtek.

Kvůli otravě bývalého ruského tajného agenta, ze které Britové obviňují Moskvu, už Londýn vyhostil 23 ruských diplomatů. O podobném kroku uvažují i další unijní státy, zmiňovány jsou pobaltské země, ale i některé další. Jiné unijní země se ale k takovému kroku nechystají.

Video Události
video

Události: Summit EU ukázal v souvislosti s otravou Skripala na Rusko

Summit EU ve čtvrtek souhlasil s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou na někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko, jiné věrohodné vysvětlení prý není. Britská premiérka Theresa Mayová na summitu prohlásila, že útok zapadá do vzorce agresivního ruského chování z posledních let, které neuznává hranice a je hrozbou pro celý evropský blok.

Lavrov: Británie tlačí své spojence ke konfrontaci s Ruskem

Moskva spojování s kauzou odmítá, v minulých dnech ruští činitelé naopak v souvislosti s možným původem použité nervové látky novičok (nováček) hovořili také o Česku či Slovensku. Babiš tyto výroky označil za lež například ve čtvrtek po své schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Londýn, že tlačí své spojence z Evropské unie ke konfrontaci s Moskvou. „Každá země by měla sama rozhodovat na základě vlastního chápání pocitu důstojnosti. Vyšetřování (Skripalova případu) ani neskončilo, ale Británie se snaží přimět partnery podniknout konfrontační kroky,“ řekl ruský ministr a dodal, že v případu Skripal „stále nevidíme fakta – a jejich absence vede k úvahám, zda všechno není jen provokace“.

Politování nad rozhodnutím summitu povolat unijního velvyslance z Moskvy ke konzultacím vyjádřil Kreml. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS zároveň uvedl, že Moskva nic neví o plánech pěti unijních zemí vyhostit ruské diplomaty v souvislosti s případem Skripal.